Czy karta paysafecard jest bezpieczna dla dzieci?

Czy karta paysafecard jest bezpieczna dla dzieci?

17 marca, 2020 Wyłączono przez Jakub

Karty przedpłacone  typu paysafecard funkcjonują już w Polsce od wielu lat, a znane są szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Dla osób, które nie posiadają pełnej zdolności prawnej do zawierania umów, brak konta bankowego, z którego można by dokonywać płatności w internecie, sprawia wielki problem. W niniejszym artykule poruszymy treści związane z kartami przedpłaconymi, wyjaśnimy, czym one są i jak można wykorzystać je w nauce dziecka do operowania finansami.

Czym są karty Paysafecard?

Paysafecard jest rodzajem przedpłaconej karty, która daje możliwość dokonywania płatności internetowych bez potrzeby podawania swoich danych. Karta prepaid zabezpieczona jest z pomocą 16-cyfrowego kodu PIN. Ze względu na wygodę obsługi karty cieszą się one dużą popularnością. Ponieważ korzystanie z karty nie wymaga konta bankowego ani karty płatniczej, częstymi nabywcami tych kart są osoby niepełnoletnie. To właśnie dzięki nim, są one w stanie dokonać mikropłatności w grach komputerowych.

Paysafecard – jak to działa?

Pierwszym krokiem jest nabycie karty, czego można dokonać w odpowiednim punkcie sprzedaży, takich jak np. sklepy wielobranżowe. Proces zakupu nieróżni się zbytnio od doładowania karty SIM do telefonu. Zainteresowany kupnem wybiera jedynie kwotę doładowania, za co otrzyma wydruk z 16-cyfrowym numerem PIN, który posłuży do przeprowadzenia transakcji w internecie.

Co dzieje się, jeżeli jednak kwota doładowania wynosi np. 20 zł, a kupowany produkt kosztuje tylko 10 zł? Nic straconego, ponieważ niewykorzystane środki mogą zostać wykorzystane później.

Paysafecard dla dziecka?

W pierwszym akapicie wspomnieliśmy o tym, jak często dzieci dokonują mikropłatności w grach komputerowych, aby nabyć specjalną walutę premiowaną. Kupując telefon dla 8-latka, powinniśmy zdawać sobie sprawę z popularności tego rozwiązania. Jesteśmy pewni, że wielu rodziców nie będzie zadowolonych z takiego wydatku swoich pociech, jednak dobrze jest przyjrzeć się pozytywnym stronom tego zjawiska.

Po pierwsze, dzieci uczą się w ten sposób dysponować swoimi środkami, a także dodatkowo pozyskują wiedzę na temat dokonywania płatności w internecie. To dokonała okazja, żeby poszerzyć ich wiedzę w zakresie obracania się w świecie finansów.

Po drugie, dzięki istnieniu tej możliwości, rodzice, którzy dotychczas słyszeli od dziecka prośby, aby kupiony został im wirtualny przedmiot, na pewno odetchną z ulgą. Dzięki rozwiązaniu, jakie stanowi paysafecard, dzieci samodzielnie będą posługiwać się swoim kieszonkowym, nie prosząc rodziców o zakupy w grach komputerowych.