Czy sprzedawanie lemoniady jest legalne? Prawo i praktyka
5 lutego, 2023Wyciskanie cytryn i łączenie orzeźwiającego soku z wodą nie sprawia problemów dzieciom, więc na bazie wzorców z USA rodzice mogą chcieć zachęcić swoje latorośle do nauki przedsiębiorczości w praktyce właśnie w ten sposób. Ale czy sprzedawanie lemoniady jest legalne? Prawo i praktyka to w tym przypadku dwie zupełnie inne rzeczy.
Skąd pomysł na sprzedaż lemoniady przez dzieci?
Jednym z najpowszechniejszych obrazów popkulturowych związanych z dzieciństwem w Stanach Zjednoczonych są stanowiska z lemoniadą na osiedlach domów jednorodzinnych. Dzieci są w stanie zrobić lemoniadę w domu, a następnie sprzedawać ją sąsiadom. To popularna wizja, ponieważ łączy uwielbienie Amerykanów do sielskiego obrazu rodziny z przekonaniem, że niezwykle istotne jest nabywanie umiejętności biznesowych, takich jak kalkulacja kosztów i wycena produktu, a także nawiązywanie kontaktów i obsługi klienta.
Prostota wprowadzenia tego pomysłu w życie nie jest jedynym powodem, dla którego rodzice w Polsce mogą zachęcać dzieci do takiej nauki przedsiębiorczości. Ustawiając stanowisko z lemoniadą przed domem lub blokiem, podopieczni są „na widoku”. Wyprowadzając sąsiadom psy, wykonując prace domowe czy ogrodowe, wchodzą na czyjąś przestrzeń. To niebezpieczeństwo, które może mieć tragiczne skutki. Zanim jednak
Czy sprzedawanie lemoniady przez dzieci jest legalne?
Jako że nie jest to rzecz powszechna, prawo nie reguluje konkretnie zasad sprzedaży lemoniady czy innych produktów żywnościowych przez dzieci. Warto jednak odwołać się w tym przypadku do innych przepisów, które mówią o tym, co mogą robić dzieci do 13 roku życia lub o czym może decydować 16-latek.
Przede wszystkim osoba do 13 roku życia nie ma zdolności do czynności prawnych, a więc do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub transakcji potrzebują zgody rodzica, opiekuna prawnego lub w przypadkach szczególnych – sądu. W wieku 16 lat zyskuje natomiast możliwość wykonywania prac zarobkowych, które nie powodują zagrożenia dla życia, zdrowia i rozwoju psychofizycznego oraz nie kolidują z wypełnianiem obowiązków edukacyjnych.
Wszystkie te przepisy nie odnoszą się jednak do drobnych zakupów, na przykład w szkolnym sklepiku. Zgodnie z Kodeksem Cywilnym, dzieci mogą zawierać umowy w drobnych bieżących sprawach życia codziennego. Czy na tej bazie można uznać sprzedawanie lemoniady za legalne?
Kiedy sprzedaż lemoniady przez dzieci nie skończy się problemami z prawem?
Z pewnością problemów z prawem nie będą miały dzieci, które sprzedają lemoniadę na imprezach szkolnych czy festynach, szczególnie jeśli połączone jest to z działalnością charytatywną. Zbieranie pieniędzy na szczytne cele poprzez oferowanie ludziom swoich wypieków lub właśnie napojów jest przyjętym i uznanym zwyczajem społecznym. Jeśli szkoła organizuje takie wydarzenie, to po jej stronie leży dopilnowanie szczegółów prawnych. Jeżeli ktoś poniesienie ewentualną odpowiedzialność za cokolwiek, będzie to placówka oświatowa lub nauczyciel organizujący event.
Nieco inaczej sprawa ma się ze sprzedażą lemoniady przez dzieci w celach prywatnych, gdy pozostają pod opieką rodziców i to opiekunowie odpowiadają za ich czyny. Tak niewinna rzecz jak sprzedaż lemoniady czy własnych wypieków może zakończyć się problemami z prawem tylko w przypadku, gdy sprzedawane rzeczy będą powodowały zagrożenie zdrowia i życia. Sanepid przymyka oko na taką drobną działalność, podobnie jak czynią to służby porządkowe. Jeżeli jednak mamy wyjątkowo wścibskich sąsiadów, mogą oni wezwać straż miejską, która dla świętego spokoju może kazać dziecku zaprzestania sprzedaży lemoniady.