Czy TikTok jest bezpieczny dla dzieci i ich finansów?

Czy TikTok jest bezpieczny dla dzieci i ich finansów?

12 września, 2022 Wyłączono przez Jakub

Zaniepokojeni rodzice zastanawiają się, czy TikTok jest bezpieczny dla dzieci. Powinni zadawać sobie to pytanie również w kontekście finansów. Nie jest tajemnicą, iż dzieci coraz więcej czasu spędzają przed platformami społecznościowymi. Zgodnie z wynikami badań zleconych przez Rzecznika Praw Dziecka, 13% dzieci jest uzależnionych od social media i wymaga specjalistycznej pomocy. Co więcej, większość nieletnich spędza na mediach społecznościowych od dwóch do sześciu godzin dziennie. Do najpopularniejszych platform należą Facebook, Instagram oraz TikTok. W tym artykule skupimy się właśnie na ostatnim z wymienionych portali. W jakim wieku dzieci mogą korzystać z TikToka i czy TikTok jest bezpieczny dla nieletnich? Jakie są najpopularniejsze oszustwa finansowe na TikToku? Jakie są ogólne zasady finansowego bezpieczeństwa w social media? Na te pytania odpowiemy w tym artykule, zapraszamy do lektury!

W jakim wieku dzieci mogą korzystać z TikToka?

Zgodnie z polityką TikToka, istnieje wymóg podania daty urodzenia przy rejestracji w aplikacji. Jeśli dziecko ma mniej niż 13 lat, otrzyma ono wiadomość zwrotną z podziękowaniem za zainteresowanie i informacją, iż niestety nie kwalifikuje się do korzystania z platformy społecznościowej.

Wszystkie dzieci, które ukończyły 13 lat, mogą zarejestrować się na TikToku. Zalecamy jednak, aby co jakiś czas treści te były filtrowane i przeglądane przez rodziców. Pozwoli to na sprawowanie kontroli nad tym, co dziecko ogląda w sieci i wyłapanie treści niewłaściwych lub niecenzuralnych. W przypadku 16-latków i starszych dzieci robi się to jednak, szczególnie jeśli dziecko ma już dostęp do własnych pieniędzy. Dlatego od najmłodszych lat warto zadbać o edukację w zakresie bezpieczeństwa finansów w internecie.

Czy TikTok jest bezpieczny dla dzieci?

TikTok, jak każde medium społecznościowe, ma swoje wady, jednak może być bezpieczny, jeśli zachowa się podstawowe zasady bezpieczeństwa w sieci w trakcie jego użytkowania. Niektóre treści wideo, które możemy zaobserwować w aplikacji, zawierają niecenzuralne słowa i gesty. Co więcej, TikTok może służyć również jako narzędzie do nawiązywania relacji online z dzieckiem przez nieznajomych.

Kolejnym zagrożeniem dla dzieci są algorytmy, które podsuwają dziecku pasujące do jego preferencji materiały video. Algorytm, na podstawie wcześniejszych wyszukiwań w aplikacji, poleca dziecku materiały podobne do tych, które mu odpowiadają, co zachęca je do dalszego i częstszego korzystania z aplikacji. Może to doprowadzić do uzależnienia się dziecka od TikToka.

Oszustwa finansowe na TikToku

Wiele osób, które żyją z social mediów, korzysta z TikToka w celu robienia tak zwanych pranków, czyli świadomym robieniu sobie żartów i wkręcaniu znajomych. Żarty te są nagrywane i wrzucane do sieci w celach humorystycznych. Niestety, takie trendy są również wykorzystywane przez oszustów. Przestępcy często podszywają się pod znajomych, banki lub inne instytucje finansowe i proszą o dane do logowania na stronie banku i wykonanie przelewu weryfikacyjnego na wskazany numer konta lub, w przypadku “znajomych”, o drobną pożyczkę. Pieniądze, oczywiście, trafiają na konto oszusta lub są przez niego wypłacane w bankomacie przy metodzie “na blika”.

Poza wykonaniem przelewu weryfikacyjnego, oszuści mogą prosić o kupno dla nich karty przedpłaconej kryptowaluty. Cyberprzestępcy wykorzystują TikToka również w celach sprzedaży fałszywych kart podarunkowych, niebezpiecznych aplikacji oraz podróbek wszelkiej maści produktów. Teoretycznie dzieci poniżej 13 roku życia mogą kupować przez internet tylko przedmioty dotyczące “drobnych i bieżących spraw życia codziennego”, ale nawet to nie powstrzymuje naciągaczy. W przypadku starszych dzieci mogą natomiast się wykpić z wszelkiej odpowiedzialności, sprzedając po prostu głupie produkty, ale nie robiąc niczego nielegalnego.

Zasady finansowego bezpieczeństwa w social media

Bezpieczne i w pełni odpowiedzialne przeglądanie social mediów jest możliwe, jednak wymaga stosowania się do następujących zasad:

  • podstawą bezpieczeństwa w sieci jest silne hasło. Zadbaj o to, aby zawierało ono duże litery, cyfry, znaki specjalne;
  • gdziekolwiek to możliwe, korzystaj z dwuskładnikowego uwierzytelniania tożsamości;
  • w przypadku social media – nawiązuj relacje i rozmawiaj tylko z osobami, które znasz i z którymi utrzymujesz kontakt na co dzień;
  • zadbaj o swoją prywatność i ogranicz do minimum dostępne publicznie informacje;
  • pamiętaj, że wszystko to, co trafi do sieci, zostanie tam na zawsze, a treści nieodpowiednie i niecenzuralne mogą zostać wykorzystane przeciwko tobie;
  • pobieraj aplikacje mobilne wyłącznie z oficjalnych sklepów;
  • ignoruj wiadomości, które otrzymasz od nieznajomych, szczególnie te, które zawierają linki do stron internetowych.