Czy warto uczyć dzieci o finansach?

Czy warto uczyć dzieci o finansach?

14 marca, 2020 Wyłączono przez Jakub

W wielu polskich rodzinach przychodzi taki moment, w którym rodzice zadają sobie pytanie: Jak i kiedy nauczyć dziecko posługiwania się pieniędzmi? W polskich szkołach zajęcia tego typu prowadzone są często teoretycznie, w końcu trudno spodziewać się od nauczycieli by na wycieczkę zabrali klasę do sklepu. Obowiązek operowania pieniędzmi zawsze przypadał rodzicom, dlatego opiszemy krótki poradnik, jak przeprowadzić edukację, aby o niczym nie zapomnieć.

Dobre metody nauczania – finanse

Najprostszą metodą nauczania dziecka jak operować w świecie finansów będzie czytanie mu odpowiednich książek. Trudno jednak spodziewać się, żeby młode dziecko było zafascynowane tego typu lekturą dłużej niż pięć minut, zanim albo uśnie, albo pobiegnie do zabawy. To dlatego najmłodsze dzieci lepiej uczyć poprzez rozmaite aktywności.

Zabawa w sklep oraz poświęcanie czasu na grę o aspekcie ekonomicznym zdecydowanie nauczą i utrwalą w dziecku pewne mechanizmy. Każdy z pewnością grał w szeroko popularny w Polsce Eurobiznes lub Monopoly, których cała mechanika oparta jest o nabywanie i sprzedawanie nieruchomości.

W przypadku dzieci starszych sugerujemy zastosowanie innych metod. Mogą należeć do nie między innymi:

  • Angażowanie dziecka w dyskusje na temat domowego budżetu, sporządzanie listy zakupów itp.
  • Dawanie regularnego kieszonkowego, najlepiej za wykonanie obowiązków domowych, co utrwali w nim funkcjonowanie systemu pracy i wynagrodzenia.
  • Założenie konta w banku, co pozwoli w ograniczonym zakresie nauczyć dziecko korzystania z aplikacji bankowych i systemu płatności online.
  • Pokazywanie krok po kroku jak oszczędza się dla dziecka, aby dawać mu dobry przykład.

Czego powinno uczyć się dziecka w tematyce finansów?

Ponieważ w Polsce nie istnieje żaden oficjalny system nauczania zarządzania finansami, sporządziliśmy krótką listę składającą się z trzech kluczowych elementów, które naszym zdaniem powinno nauczyć się każdego dziecka.

  • Pieniądze i transakcje – pierwsze zagadnienie i naszym zdaniem najważniejsze, powinno przede wszystkim objaśnić dziecku źródła wpływów pieniędzy oraz wszelkie sposoby dokonywania transakcji, czyli przelewy, płatności kartami debetowymi i kredytowymi oraz transakcje gotówkowe.
  • Planowanie i zarządzanie finansami osobistymi – uważamy, że dzieci, które wkraczają w świat operowania finansami, powinny być świadome opcji oszczędzania, które generowałyby zysk takich jak lokaty czy konta oszczędnościowe. Również nauczenie dziecka porównywania cen produktów w różnych sklepach z pewnością pozwoli mu zaoszczędzić lepiej pieniądze.
  • Bezpieczeństwo – dziecko powinno być świadome tego, jak funkcjonują wszelkie zobowiązania takie jak pożyczki i kredyty. Przygotowanie go na najtrudniejsze ewentualności, jakie mogą wystąpić, jest najlepszym, co możemy zrobić. Włączenie blokady rodzicielskiej ochroni dziecko, ale też pozostawi nieprzygotowanym na zagrożenia, które prędzej czy później nadejdą. Naszym zdaniem jednym z najważniejszych elementów jest przede wszystkim nauczeni dziecka czytania umów oraz poinformowanie go, jakie prawa mu przysługują.