Do ilu lat jest Family Link?

Do ilu lat jest Family Link?

6 października, 2022 Wyłączono przez Jakub

Internet jest nie tylko kopalnią bezcennej wiedzy, która dostępna jest na wyciągnięcie ręki. Wystarczy po prostu odpalić przeglądarkę internetową, aby odnaleźć interesujące nas hasła, aplikacje lub programy. Pomimo wielu zalet, internet stwarza również zagrożenia, a bardzo łatwy dostęp do treści niecenzuralnych czy pornografii stworzył wśród rodziców popyt na aplikację, które pozwoliłyby na prowadzenie nadzoru nad tym, jakie treści w internecie są przeglądane przez ich dzieci. Firmy, co nie może dziwić, wyszły naprzeciw oczekiwaniom rodziców i stworzyły aplikacje pozwalające na moderację treści widzianych przez dziecko. Najpopularniejszą z nich jest Family Link. W tym artykule podpowiemy do czego służy Family Link, do ilu lat jest oraz w jaki sposób poprawia bezpieczeństwo dziecka w sieci. Zapraszamy do lektury!

Do ilu lat jest Family Link?

W przypadku Family Link, rodzic ma pełną autonomię i sam decyduje, w jakim wieku pozwoli dziecku na korzystanie z jego pierwszego tabletu czy smartfona. Nie istnieją ograniczenia wiekowe, które nie pozwalałyby na korzystanie z aplikacji Family Link w celu kontroli i moderacji treści oglądanych przez osobę nieletnią.

Warto mieć jednak na uwadze, iż dziecko po ukończeniu trzynastego roku życia otrzymuje możliwość zatrzymania prowadzonego przez rodziców nadzoru w dowolnym momencie i, co nie może dziwić, znaczną część nastolatków z takiej furtki korzysta. W wieku 14 lat bowiem, dziecko może założyć już własne konto Google.

Do czego służy Family Link?

Family Link jest uniwersalną aplikacją opracowaną i wydana przez Google, której celem jest pozwolenie osobom starszym na wprowadzenie reguł użytkowania wszelkich urządzeń cyfrowych, najczęściej telefonów, które znajdują się w posiadaniu danej rodziny. Aplikacja jest w pełni darmowa i może zostać pobrana w Sklepie Google lub App Store.

Family Link to aplikacja, która pozwala na sprawdzenie rodzicom tego, z jakich aplikacji i przez ile czasu dziennie, ich pociechy korzystają. Family Link pozwala rodzicom podejrzeć jakie aplikacje ich pociecha chciałaby pobrać oraz umożliwia blokadę rodzicielską zakupu przez dziecko niektórych produktów i aplikacji. Family Link może pełnić również rolę edukacyjną – rodzic może zainstalować na urządzeniu dziecka polecane przez nauczycieli aplikacje, które rozbudzą jego ciekawość, bez jego zgody.

Jak Family Link poprawia bezpieczeństwo dziecka w internecie?

Family Link znacząco poprawia bezpieczeństwo dziecka w sieci. Umożliwiając dostęp do rzeczy i oglądanych przez dziecko, stwarza dodatkowy filtr i pozwala wybrać rodzicom te, których ich dziecko nie może pobrać czy oglądać.

Family Link w swojej funkcjonalności podpowie i zaproponuje treści, które mogłyby pomóc w rozwoju dziecka, w zależności od jego wieku. Aplikacja pozwala również na stworzenie reguł i ograniczenie dziennego czasu użytkowania smartfona czy tableta.

O co jeszcze trzeba zadbać, aby dziecko było bezpieczne online?

Bezpieczeństwo dziecka w sieci jest sprawą niezwykle istotną, dlatego odpowiedzialny rodzic, poza funkcją kontrolną, powinien przestrzec dziecko przed czyhającymi na nie internetowymi niebezpieczeństwami w celu ich zapobiegania. Po pierwsze, dziecko nie powinno pobierać aplikacji z nieznanych źródeł.

Niewskazane jest również klikanie w wszelakie odnośniki przesłane przez osoby obce, gdyż mogą one mieć na celu zdobycie danych osobowych, które absolutnie nie można im udostępniać. Warto również jasno przedstawić dziecku zasady korzystania z internetu oraz poinformować je, że jeśli nie jest do końca pewne, zawsze może skorzystać z naszej pomocy.