Dwuetapowa weryfikacja — czemu musisz z niej korzystać?

Dwuetapowa weryfikacja — czemu musisz z niej korzystać?

31 maja, 2022 Wyłączono przez Jakub

Coraz większa liczba aplikacji oraz portali wymaga od swoich użytkowników korzystania z tak zwanej dwuetapowej weryfikacji. Większość z nas spotyka się z nią podczas logowania się do aplikacji internetowej banku. Taki krok został wymuszony na instytucjach finansowych poprzez jedną z unijnych dyrektyw, a celem dwuetapowej weryfikacji jest ochrona przed włamaniem na nasze konto. Zapraszamy do lektury naszego artykułu, w którym wyjaśnimy, czym jest dwuetapowa weryfikacja przy logowaniu oraz jak może ona wyglądać na przykładzie Gmaila i Facebooka.

Co to jest dwuetapowa weryfikacja przy logowaniu?

Dwuetapowa weryfikacja przy logowaniu to, jak nazwa wskazuje, weryfikacja tożsamości użytkownika, która składa się z dwóch etapów. W dzisiejszych czasach często nie wystarczy już wyłącznie podanie hasła do logowania. Konieczne jest również podanie drugiego z wybranych wcześniej przez użytkownika składników. Dotyczy to nie tylko konta bankowych, ale również profili w mediach społecznościowych. TikTok jest bezpieczny dla dzieci tak długo, jak nie stracą dostępu do swoich kont!

Dwuetapowa weryfikacja stanowi obecnie jedna z najważniejszych zasad bezpieczeństwa internetowego, jeśli chodzi o zapewnienie bezpieczeństwa i ochronę przed włamaniem na nasze konto, niezależnie od portalu czy strony internetowej. Takie rozwiązanie ogranicza ryzyko wykorzystania naszego konta, czy to bankowego, czy na jednym z mediów społecznościowych, do minimum, nawet jeśli osoba trzecia zdobędzie nasze hasło. Logowanie wciąż nie będzie możliwe bez podania drugiego składnika.

Jakie są sposoby dwuetapowej weryfikacji?

Dwuetapowa weryfikacja wymaga podania nie tylko hasła, ale również przedłożenia drugiego ze składników. Może być to nie tylko podanie kodu wysłanego SMS-em, na adres e-mail lub aplikacja Authenticator, ale również klucz, który należy umieścić w wejściu USB komputera (klucz U2F).

Zalogowanie się będzie możliwe dopiero po podaniu hasła oraz akceptacji logowania poprzez jeden z wyżej wymienionych mechanizmów. Podanie wyłącznie hasła nie umożliwia dostępu do konta. Jeżeli nasze dziecko ma już powyżej 13 roku życia i posiada rachunek bankowy, ustawienie dwuetapowej weryfikacji jest istotną kwestią finansowego bezpieczeństwa w internecie na dzieci.

Jak działa dwuetapowa weryfikacja Gmail?

Gmail nie wymusza na swoich użytkownikach korzystania z dwuetapowej weryfikacji, jednak naszym zdaniem, warto skorzystać z tej opcji w celu zwiększenia własnego bezpieczeństwa. Aby tego dokonać, należy zalogować się na swoje konto Google i wybrać zakładkę “Bezpieczeństwo”.

Kolejnym krokiem będzie przejście do sekcji “logowanie się w Google” i wybranie opcji dwuetapowej weryfikacji. Następnie, należy podążać za instrukcjami na ekranie. Po ukończeniu procesu, Google prosi o przejście obu etapów logowania w celu potwierdzenia tożsamości użytkownika.

Dwuetapowa weryfikacja na Facebooku to konieczność

Podobnie jak w przypadku aplikacji Gmail, również i na Facebooku dwuetapowa weryfikacja nie jest obowiązkowa. Jednak i w tym przypadku, naszym zdaniem, warto skorzystać z tego mechanizmu w celu zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa i zapobiegnięciu nieautoryzowanego korzystania z naszego profilu przez osoby trzecie.

Aby włączyć dwuetapową weryfikację na Facebooku należy:

  • Zalogować się na Facebooku;
  • Przejść do sekcji “Ustawienia bezpieczeństwa i logowania”;
  • Zaznaczyć opcję “Używaj uwierzytelniania dwuetapowego”;
  • Wybrać opcję “Edytuj”;
  • Wybrać jedną z podanych metod, a następnie postępować zgodnie ze wskazówkami na ekranie.

Facebook oferuje trzy metody, które pozwalają użytkownikowi na potwierdzenie jego tożsamości. Są to: kody SMS, dotknięcie klucza zabezpieczeń na urządzeniu powiązanym z kontem oraz użycie kodów z aplikacji zewnętrznej, takiej jak np. Authenticator.