Dzieci do 13 roku życia – co mogą robić?

Dzieci do 13 roku życia – co mogą robić?

16 listopada, 2021 Wyłączono przez Jakub

Nasze codziennie życie staje się coraz bardziej dynamiczne oraz odbywa się w coraz to szybszym tempie. Najmłodsi już w wieku kilku lat potrafią posługiwać się telefonem, komputerem czy konsolą do gier. Jednak czy ta coraz większa autonomiczność nieletnich oznacza, że osoby w wieku do 13 lat mają zdolność do wykonywania czynności prawnych? Czy prawo pozwala im na wykonywanie drobnych zakupów? Jakie prawa przysługują nastolatkowi? Na te pytania odpowiemy w tym artykule.

Jak wygląda sytuacja prawna dzieci do 13 roku życia?

Sytuacja prawna dziecka do 13 roku życia w świetle obowiązujących w Polsce przepisów jest jasna. Taka osoba nie posiada możliwości, aby samodzielnie zawrzeć jakąkolwiek umowę. Oznacza to, iż osoba do 13 roku życia nie ma zdolności do czynności prawnych. Co za tym idzie, do zawarcia jakiejkolwiek umowy lub transakcji potrzebują zgody rodzica, opiekuna prawnego lub w przypadkach szczególnych – sądu.

Sytuacja ta zmienia się po ukończeniu 13 lat przez dziecko, wtedy nabywa ono ograniczoną zdolność do czynności prawnych. W innym artykule pisaliśmy zresztą o tym, o czym może decydować na przykład 16-latek.

Czy dzieci do 13 roku życia mogą robić drobne zakupy?

Zgodnie z obowiązującym w Polsce przepisami, dzieci mogą robić drobne zakupy dopiero po ukończeniu trzynastego roku życia. Zgodnie z Kodeksem Cywilnym, mogą one wtedy zawierać umowy w drobnych bieżących sprawach życia codziennego. Oczywiście nie muszą pokazywać dowodu osobistego dla dzieci, ponieważ mowa tu o malutkich kwotach.

Oczywiście chodzi tutaj o zakupy np. słodyczy, zabawek, biletu komunikacji miejskiej, a nie olbrzymie transakcje finansowe. Raczej nie mogą zamawiać przez internet w sklepach online. Wtedy też mogą podjąć się pierwszej pracy dorywczej, chociaż z wieloma ograniczeniami, o których napiszemy w dalszej części artykułu.

Konto i karta płatnicza dla dzieci do 13 roku życia

Dzieci do 13 roku życia nie mogą posiadać ani osobistego konta, ani własnej karty płatniczej. Jednak w związku z tym, że nasze życie jest coraz dynamiczniejsze, a najmłodsi bardzo szybko się usamodzielniają, naprzeciw potrzebom najmłodszych. Świetnym rozwiązaniem jest aplikacja PeoPay Kids, która pozwala postawić najmłodszym pierwsze kroki w świecie finansów oraz nauczyć ich gospodarności.

Umożliwia ona tworzenie rodzicom dzieci w wieku od 6 do 13 lat wirtualnej portmonetki, na której pociechy mogą trzymać drobne kieszonkowe na własne wydatki. Do aplikacji wydawana jest również karta prepaid, którą mogą być dokonywane transakcje. Całość, oczywiście, pod okiem i nadzorem rodzica lub opiekuna, który w dowolnym momencie może zablokować kartę oraz na bieżąco śledzić historię transakcji dziecka.

Jak dorabiają sobie dzieci do 13 roku życia?

Osoby nieletnie podlegają ścisłym regulacjom, jeśli chodzi o wykonywanie pracy. Mogą dorabiać wyłącznie w branży artystycznej, kulturalnej, sportowej lub reklamowej, a umowę (zlecenie lub o dzieło) podpisują w ich imieniu opiekunowie lub rodzice. Czas pracy dziecka do 13 lat nie może przekraczać 6 godzin dziennie i nie może odbywać się w porach nocnych.

Do podstawowych prac, które dzieci do 13 lat mogą wykonywać, należą:

  • Udział w zawodach sportowych
  • Udział w wydarzeniach artystycznych
  • Roznoszenie ulotek
  • Wyprowadzanie psów sąsiadów na spacery
  • Sprzedaż niepotrzebnych zabawek lub innych przedmiotów