Generowanie zysku pieniędzmi, czyli lokata w banku

Generowanie zysku pieniędzmi, czyli lokata w banku

9 marca, 2020 Wyłączono przez Jakub

Jedną z najbezpieczniejszych metod generowania dodatkowego profitu jest ulokowanie pieniędzy na lokacie terminowej. Jest to oferta bankowa, która funkcjonuje od lat, i która pozwala zarobić dodatkowe środki. Należy zwrócić uwagę na to, że lokaty są idealnym rozwiązaniem dla wszystkich osób, które posiadają problemy z oszczędzaniem. Niniejszy artykuł przybliży szerzej wszelkie zagadnienia z nimi związane.

Lokata terminowa – jak działa?

Jedna z najpopularniejszych ofert bankowych nosi nazwę lokaty terminowej. W wielkim skrócie jest ona umową, którą klient zawiera z bankiem na czas trzech lub większej ilości miesięcy, a nawet lat. Zamrożone lokatą środki ruszają w obieg, a po upływie ustalonego terminu, pieniądze wracają do klienta, wraz z nadwyżką wynikającą z oprocentowania. Warto zaznaczyć, że wysokość stopy oprocentowania będzie taka sama jak w momencie zakładania lokaty, nawet po upływie okresu umowy.

Lokatę terminową cechuje parę warunków. Po pierwsze w przeciwieństwie do konta oszczędnościowego, wpłata środków finansowych odbywa się tylko i wyłącznie w momencie jej zakładania i nie jest możliwe dodanie kolejnych pieniędzy. Czy znaczy to jednak, że nie można ich też wypłacić? Otóż nie. Pieniądze znajdujące się na lokacie terminowej w dalszym ciągu są własnością klienta i w każdym momencie mogą zostać wypłacone.

Niestety usunięcie środków skutkuje w większości wypadków utratą naliczonych odsetek, a instytucje bankowe zwrócą jedynie wpłacony kapitał. Dlaczego więc rozważać lokatę, zamiast otworzyć po prostu konto oszczędnościowe? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w następnym akapicie.

Skuteczne oszczędzanie z lokatą terminową

Jako rozwiązanie dla klientów, którzy chcą oszczędzić swoje pieniądze i jeszcze na tym zarobić, oferta lokat prezentuje dwie unikalne cechy, które czynią ją bardziej adekwatną do potrzeb niektórych klientów. Po pierwsze, pieniądze umieszczone na lokacie generują zysk, o ile nie zostaną wypłacone przed upływem terminu. Wizja potencjalnej utraty odsetek jest doskonałym bodźcem, który motywuje do większego oszczędzania osoby o bardziej liberalnym podejściu do wydawania pieniędzy.

Cennym walorem lokaty terminowej jest większa stopa oprocentowania niż w przypadku kont oszczędnościowych. Banki dążą jednak stale to zrównania oprocentowania obu wariantów, dlatego, zanim podejmie się decyzję, warto poświęcić chwilę na porównanie ofert. Nie jest wykluczone, że w niedalekiej przyszłości, jedyną różnicą między lokatą terminową a kontem oszczędnościowy zostanie swoboda, z jaką można zarządzać swoimi środkami.