Ile czeka się na dowód dla dziecka?

Ile czeka się na dowód dla dziecka?

5 stycznia, 2022 Wyłączono przez Jakub

Odpowiednik dorosłego dokumentu tożsamości może być całkiem przydatny, chociażby w podróży. Ile czeka się na dowód dla dziecka? Nie dostaniemy go od ręki, zatem za wypełnianie wniosku i jego składanie warto zabrać się odpowiednio wcześniej. Ze względu na czas oczekiwania dobrym pomysłem jest także wyrobienie dowodu na wszelki wypadek.

Po co dowód osobisty dziecku?

Dowód osobisty dla dziecka to dokument znacznie zwiększający komfort podróżowania w strefie Schengen. Posiadając go, nieletni może przekroczyć granice państw Unii Europejskiej oraz Norwegii, Islandii, Liechtensteinu i Szwajcarii bez posiadania paszportu. Nawet jeżeli dziecko ma podstawowy dokument podróżniczy, wyrobienie dowodu osobistego daje plan awaryjny w przypadku zgubienia paszportu.

Co istotne, nie planując podróży poza strefę Schengen, dzięki dowodowi osobistemu dla dziecka można zaoszczędzić czasu i pieniędzy na procedurach. Jego wyrobienie wymaga obecności tylko jednego z rodziców (przy paszporcie musi to być dwójka), a dodatkowo nie generuje dodatkowych kosztów. Za wydanie paszportu trzeba tymczasem zapłacić od 30 do 70 zł, w zależności od wieku dziecka. Tę kwotę lepiej przeznaczyć tymczasem na kieszonkowe!

Ile czeka się na dowód dla dziecka?

Na wydanie dowodu dla dziecka czeka się maksymalnie 30 dni kalendarzowych od złożenia wniosku. Czas ten może ulec wydłużeniu tylko w szczególnych przypadkach, na przykład w wyniku losowych wydarzeń o nieprzewidzianej i dewastującej naturze. Petent zostanie o tym poinformowany przez urzędnika.

Ustawowy termin na odpowiedź urzędu dotyczy wyłącznie wniosków, które zostały wypełnione prawidłowo i nie wymagają zwrócenia się przez którąkolwiek ze stron do organów wyższego szczebla. Z tego powodu przed złożeniem wniosku warto zebrać wszystkie wymagane dokumenty. Jeżeli istnieje taka możliwość, warto skorzystać z drogi elektronicznej. Dostępna jest ona przy wyrabianiu dowodu dla dziecka poniżej 12 roku życia.

Jakie dokumenty potrzebne są do wyrobienia dowodu osobistego dla dziecka?

W celu przyspieszenia całego procesu warto wcześniej przygotować wszystkie dokumenty potrzebne do wyrobienia dowodu osobistego dla dziecka. Co konkretnie należy wziąć ze sobą do urzędu lub przedstawić w formie elektronicznej?

  • Kolorowe zdjęcie na papierze w formacie 35 mm x 45 mm.
  • Dane podopiecznego oraz rodziców.
  • Wniosek o wydanie dowodu osobistego.
  • Dowód osobisty lub paszport rodzica.
  • Dotychczasowy dowód osobisty lub ważny paszport dziecka (jeżeli został wydany).

Wniosek o wydanie dowodu osobistego można pobrać ze strony gminy. Tam też trzeba będzie go zanieść i odebrać, co może przełożyć się na dłuższe oczekiwanie na dokument tożsamości dla dziecka. Mimo iż dziecko powyżej 16 roku życia może zrobić samodzielnie wiele rzeczy, po dowód musi pójść z co najmniej jednym rodzicem.

Gdzie zwrócić się o dowód osobisty poniżej 18 roku życia?

Najszybciej składa się wniosek o dowód osobisty dla dziecka lub podopiecznego poniżej 12 roku życia. Można to zrobić w skrzynce ePUAP, gdzie loguje się z pomocą profilu zaufanego. Zdjęcie dołączane w formie pliku graficznego musi mieć minimalną rozdzielczość 492 x 633 pikseli i ważyć najwyżej 2,5 MB.

Po dowód dla dziecka, które ukończyło już 12 rok życia, należy zgłosić się do dowolnego urzędu gminy. Nie jest przy tym istotne ani faktyczne miejsce zamieszkania, ani meldunek. W tym przypadku również czeka się maksymalnie 30 dni, a gotowość dowodu do odbioru można sprawdzić na stronie https://moj.gov.pl/.