Ile kieszonkowego dawać dziecku?

Ile kieszonkowego dawać dziecku?

26 lutego, 2021 Wyłączono przez Jakub

Ile kieszonkowego dawać dziecku? Każde dziecko ma swoje wydatki i potrzeby finansowe, chociaż mogą być one różne w zależności od wieku oraz otoczenia. Co oczywiste, dziecko nie jest w stanie pracować, co oznacza, że nie ma własnych pieniędzy. Z pomocą rodzicom przychodzi kieszonkowe, które płynie, oczywiście, z ich kieszeni. W tym artykule wyjaśnimy czym konkretnie jest kieszonkowe, jaka jest jego optymalna kwota oraz w jakiej formie przekazywać je pociechom.

Kieszonkowe – co to dokładnie jest?

Kieszonkowe to nic innego niż podarowana przez rodziców dziecku cyklicznie ilość pieniędzy. Te stosunkowo niewielkie kwoty pozwolą nie tylko na zaspokojenie podstawowych potrzeb dziecka, ale wprowadzą je również w świat finansów. Pozwoli to na zwiększenie wiedzy o pieniądzach oraz nauczy szacunku do nich, dopóki dziecko nie znajdzie dla siebie pracy i źródła pierwszego, niewielkiego zarobku.

Kieszonkowe jasno może pokazać dziecku, że pieniądze nie biorą się z powietrza i mogą się w końcu skończyć, jeśli ich dysponent będzie cechować się niegospodarnością. Kieszonkowe to tak naprawdę pierwsza lekcja życia dla dziecka, która pozwoli mu samemu zrozumieć na co powinno wydawać pieniądze oraz w jaki sposób się z nimi obchodzić.

Ile kieszonkowego dawać dziecku?

Odpowiedź na pytanie ile kieszonkowego dawać dziecku, nie jest jednoznaczna i zależy od kilku czynników. Kwota ta powinna być stosunkowo niska, jeśli dzieci są bardzo małe. Wynika to z faktu, iż większość jego potrzeb jest wtedy po prostu zaspokajana przez rodziców. Mogą być to symbolicznie kwoty w wysokości 20 lub 30 złotych miesięcznie.

Wysokość kieszonkowego powinna wzrosnąć wraz z wiekiem dziecka, co wpływa bezpośrednio na coraz większe jego potrzeby. Szczególnie nastolatkowie potrzebują pieniędzy na wspólne wypady ze znajomymi lub na realizację własnych pasji. W zależności od zainteresowań i możliwości finansowych rodziców, kwota kieszonkowego może wynosić od 40 do nawet 200 złotych. Warto zachęcać też dzieci do samodzielnego powiększania dostępnych środków, na przykład poprzez sprzedawanie lemoniady.

W jakim wieku zacząć wypłacać dziecku pieniądze?

Najbardziej logicznym rozwiązaniem jest wypłacanie dziecku pieniędzy już w wieku wczesnoszkolnym, to jest 6 lub 7 lat. To wtedy pojawia się potrzeba, aby maluch dysponował, w razie potrzeby, środkami finansowymi, nawet jeśli chodzi o wydatki takie jak zakup jedzenia czy picia.

Wypłacanie kieszonkowego po tym jak dziecko pójdzie do szkoły nie tylko zapewni mu swojego rodzaju niezależność finansową, ale będzie dla niego też znakomitym wstępem do świata finansowego. Jako że konto bankowe dla nastolatka to w dzisiejszym świecie podstawa, po osiągnięciu 13 roku życia jego zasilanie nawet niewielkimi kwotami wydaje się nieodzowne.

W jakiej formie dawać kieszonkowe?

Kieszonkowe może być wypłacanie dziecku w gotówce. Jest to jeden ze sposobów, który pozwoli dziecku własnym okiem zobaczyć, ile pieniędzy może wydać na codzienne zakupy. Pozwala też na fizyczne zobaczenie, że pieniądze się kończą. Dla dzieci nie ma lepszego źródła nauki niż praktyka. Niestety, wypłacanie kieszonkowego w gotówce ma też swoje wady, młodzieniec może zgubić otrzymane środki, co całkowicie redukuje jego możliwości finansowe.

Warto również pomyśleć o założeniu dziecku konta oszczędnościowego na które przelewane byłoby kieszonkowe. Takie rozwiązanie pozwala na zapoznanie się z podstawowymi instrumentami finansowymi takimi jak konto czy karta płatnicza. W przeciwieństwie do lokaty dla dzieci uczy oszczędzania aktywnie, nie pasywnie. Co więcej, pieczę nad kontem sprawuje ostatecznie rodzic, który może skutecznie kontrolować wydatki dziecka. Konto oszczędnościowe dla dziecka znajdziemy obecnie w ofertach większości banków.