Jak mogą zarabiać dzieci? 5 sposobów

Jak mogą zarabiać dzieci? 5 sposobów

16 sierpnia, 2021 Wyłączono przez Jakub

Zapewne niejedno dziecko z zazdrością spogląda na życie dorosłych, chcąc jak najszybciej osiągnąć ich wiek. Jednym z aspektów, które to warunkują, jest możliwość zarabiania pieniędzmi. Nie oznacza to jednak, że operować środkami materialnymi nie można już w okresie rozwoju i dojrzewania. Jak to uczynić? Oto 5 sposobów, za sprawą którymi dzieci mogą zarabiać.

1. Kieszonkowe za obowiązki i wyniki w nauce

Pierwszy sposób zależy jednak nie tylko od intencji dziecka, lecz także od podejścia rodzica. Nie każdy młody człowiek może bowiem liczyć na wysokie kwoty kieszonkowego i kluczowa jest decyzja mamy lub taty (a najczęściej obojga), czy tygodniowa bądź miesięczna kwota będzie wręczana ich młodej pociesze.

Kieszonkowe może stanowić po prostu miły gest ze strony rodziców, aby potomek także miał swoje fundusze na małe wydatki, ale w niektórych przypadkach otrzymywane jest jako wyraz podziękowania za pomoc w domowych obowiązkach przez nastolatka lub docenienia satysfakcjonujących wyników w nauce.

Nie wszystkim rodzicom opcja kieszonkowego jako formy wynagrodzenia za obowiązki może się podobać. Ważne jest, aby dziecko z naturalnej potrzeby pomagało swoim dorosłym krewnym czy chcąc rozwijać swoje zdolności i poszerzać wiedzę, przyswajało materiał ze szkolnego podręcznika. Impulsem do tego nie powinny być pieniądze. Oczywiście kieszonkowe może stanowić miły dodatek, ale istotne pozostaje to, aby dziecko pamiętało, jak ważna jest niesiona pomoc czy nauka.

2. Sprzedaż starych zabawek, gier czy książek

Na pewno każdy z nas posiada gdzieś głęboko ukryte zabawki czy gry z dzieciństwa. Niektóre książki zaś, choć doskonale znamy już ich treść, pozostają na półce w domowej biblioteczce, nawet jeżeli nieprędko po nie ponownie sięgniemy. Nie wszystkie przedmioty służące rozrywce z okresu dzieciństwa jednak pozostają, a szkoda wyrzucać je na śmietnik. Nawet jeżeli dziecko nie musi płacić rachunków ani nawet samo zamieszkać, pieniądze zawsze mu się przydadzą.

W pewnym momencie dziecko zwyczajnie przestaje się czymś bawić. Zamiast wyrzucać czy oddawać innej osobie za darmo, może rozważyć sprzedaż rozrywkowego gadżetu, którym zdążył stracić zainteresowanie. Oczywiście, mając na uwadze stan użytkowania danego przedmiotu, nie powinna to być cena odpowiadająca tej w momencie kupna, ale na pewno istnieje szansa na zyskanie więcej niż symbolicznej kwoty. Dotyczy to szczególnie takich zabawek jak klocki Lego.

3. Promocje bankowe na konta dla dzieci

Istnieje szereg możliwości założenia konta dla dzieci już w wieku 13 lat, a nawet młodszych. W wielu bankach na start przyznawane jest kieszonkowe, zazwyczaj w wysokości 50 zł, chociaż zdarzają się również wyższe kwoty, wypłacane w bonach. Oczywiście do momentu osiągnięcia przez użytkownika wieku pełnoletności częściową pieczę nad kontem sprawuje rodzic lub opiekun prawny, niemniej są to już pierwsze możliwości gromadzenia przez dziecko zyskanych funduszy i stopniowego powiększania ich.

Możliwość trzymania pieniędzy w banku pozwoli także na większą nad nimi kontrolę oraz szybszą naukę rozsądnego gospodarowaniem środkami materialnymi. Dziecko może kształtować także swój poziom poczucia odpowiedzialności za ważne w codziennym życiu kwestia, a za takie bezsprzecznie należy uznać finanse.

4. Pomoc sąsiadom przy sprzątaniu czy wyprowadzaniu psów

W przypadku tego sposobu istnieje podobne ryzyko, co w kwestii pomocy rodzicom – ważne jest, aby sąsiedzka pomoc wynikała z naturalnej potrzeby okazania wsparcia, nie zaś chęci zarobienia. Na pewno każde dziecko dzieli budynek mieszkalny czy osiedle domków z osobami starszymi. Sąsiedzi w zaawansowanym wieku na pewno docenią pomoc przy sprzątaniu mieszkania, ogrodu czy wyprowadzeniu psa. Pomysłem rodem z amerykańskich filmów jest też sprzedawanie lemoniady, które ma tę zaletę, że pozwala dziecku zarabiać „na widoku” rodziców.

Naturalnie nie każdy sąsiad musi pomyśleć o wynagrodzeniu w formie finansowej. Jest jakiś stopień prawdopodobieństwa, że za daną pomoc dziecko otrzyma pudełko ciasteczek albo kilka batonów. W trakcie pomocy można inteligentnie zasugerować sąsiadowi np. potrzebę kupienia jakiejś zabawki i tym chętniej będzie chciał się dorzucić. Starsze osoby powinny szczególnie docenić postawę młodego człowieka, jeżeli usłyszą, że nie wydaje oszczędności na słodycze i odkłada je, kumulując swoje pierwsze w życiu finanse.

5. Kup tanio, napraw i sprzedaj drożej

Mimo iż 16-latek może pracować, ciekawym wyborem będzie dla niego nauka przedsiębiorczości. Czasami warto najpierw zainwestować, aby później móc zarobić więcej. W końcu jak mówi mądre porzekadło — aby coś wyjąć, trzeba najpierw włożyć. Istnieje kilka rzeczy, na których warto się skupić. Przykład stanowią używane ubrania markowe, które zakupimy w sklepie o specyfice odzieży na wagę. Następnie wybrane sukienki, bluzy czy spodnie można wystawić na sprzedaż na serwisie aukcyjnym za nieco wyższą kwotę.

Inne rozwiązanie to naprawienie danego przedmiotu. Dla jednych coś zepsutego oznacza koniec zabawy, inni wypatrzą w tym szansę na zarobienie pieniędzy. Wystarczy przywrócić przedmiot do optymalnego stanu i wystawić na sprzedaż. Warto spróbować tego rozwiązania zwłaszcza z urządzeniami elektronicznymi.