Jak nauczyć dziecko korzystania z karty debetowej?

Jak nauczyć dziecko korzystania z karty debetowej?

12 marca, 2020 Wyłączono przez Jakub

Chociaż wiele banków nie posiada w swojej ofercie kont bankowych dedykowanych dla dzieci, to cześć rodziców otwiera często rachunek na siebie, a kartę oddaje w użytkowanie dziecku. W ten sposób dają różne kwoty kieszonkowego, którym dziecko może swobodnie operować. Niestety karty płatnicze to pewna odpowiedzialność, na którą należy przygotować osobę młodą.

Podstawowe zasady bezpieczeństwa konta bankowego

Rzeczy, które dla osoby dorosłej mogą wydawać się oczywiste, nie koniecznie będą takimi dla dziecka. Dlatego do bankowości warto wprowadzać swojego potomka stopniowo. Rozpocząć można od kupienia prostego telefonu dla 8-latka i uczenia go płatności zbliżeniowych podczas wspólnych zakupów. Jeżeli już decydujemy się na powierzenie mu konta bankowego wraz z kartą debetową, edukację w zakresie finansów warto rozpocząć od podstaw.

  • Kombinacja PIN – prawidłowo jest poinstruować dziecko już podczas aktywacji karty, że pin powinien być jak najbardziej skomplikowany. Może się to wydawać oczywiste, jednak lepiej dmuchać na zimne niż dowiedzieć się, że dziecko używa albo sekwencji 1111 lub własnej daty urodzenia.
  • Zapisywanie kodu PIN – jest to bardzo zły nawyk, który niestety towarzyszy również osobom dorosłym. Samo zapisanie numeru nie jest niczym złym, o ile jest on przechowywany w domu, w bezpiecznym miejscu. Nie należy nosić ze sobą zarówno karty, jak i kombinacji do niej.
  • Korzystanie z bankomatu – w Polsce nie brak oszustów, którzy wykorzystują rozmaite sposoby, aby okradać niczego niespodziewających się użytkowników bankomatów. Należy uświadomić dziecko, aby najpierw dokładnie przyjrzało się bankomatowi i aby podczas korzystania z niego zasłaniało odpowiednio klawiaturę, gdy wpisuje PIN.

O czym wart poinformować dziecko korzystające z karty płatniczej?

Wiele młodych osób uczęszczających do szkół, tuż po otrzymaniu karty będzie chciało się nią pochwalić przed rówieśnikami. Należy bardzo subtelnie, jednak w sposób konstruktywny wytłumaczyć dziecku, dlaczego nie powinno się nią chwalić przed rówieśnikami. Upewnienie się, że dziecko nie będzie robić zdjęć karty, które posiadałyby zarówno jej numer, jak i kod CVV zagwarantuje bezpieczeństwo środków na koncie dziecka. Trzeba wytłumaczyć dokładnie, dlaczego oba numery są niezwykle istotne i że samą ich znajomością można zacząć dokonywać przelewów.

Dobrym zabiegiem jest udanie się z dzieckiem na zakupy do sklepu i obserwowanie, w jaki sposób dokonuje ono transakcji. Wiele dzieci traci z oczu kartę przez rozproszenie lub zapomina wyciągnąć ją z terminala płatniczego. W jeszcze większym stopniu dotyczyć może to roztargnionych nastolatków mających już własne konta, więc im również należy zwracać na to uwagę.

Na zakończenie, przypomnimy o najważniejszym punkcie, czyli poinstruowaniu dziecka co zrobić w momencie, gdy z jakiegoś powodu straci kartę. Z pomocą w dzisiejszych czasach przychodzi bankowość internetowa, dzięki której dziecko może natychmiastowo zastrzec kartę zaraz po jej utracie.