Jak oszczędzać pieniądze w banku? Przegląd produktów bankowych.

Jak oszczędzać pieniądze w banku? Przegląd produktów bankowych.

6 lutego, 2020 Wyłączono przez Jakub

Artykuł przedstawia dostępne opcje ułatwiające oszczędzanie. Możemy pieniądze gromadzić na koncie oszczędnościowym lub też umieścić je na lokacie bankowej.

Obecnie każda osoba, która zarabia pieniądze, powinna odpowiednią ich część  przeznaczyć na oszczędzanie i w tym celu warto pomyśleć o koncie oszczędnościowym. Najlepszym rozwiązaniem jest założenie tego konta w banku, w którym mamy już założony rachunek osobisty, ponieważ ułatwi to wykonywanie comiesięcznych przelewów. Możemy również ustawić funkcję stałego zlecenia, gdzie w określonym przez nas dniu bank automatycznie wykona przelew. W tej sytuacji możemy w każdej chwili zobaczyć sumę zaoszczędzonych przez nas pieniędzy. Z drugiej strony możemy mieć pokusę podjęcia zgromadzonej gotówki, ponieważ to konto umożliwia nam wypłatę środków. Dlatego też warto pomyśleć o założeniu rachunku oszczędnościowego w innym banku. 

Nie tylko jedno konto oszczędnościowe

 Poza tym instytucje finansowe oferują dodatkowe rachunki, gdzie możemy zbierać środki na określony cel, np. wakacje, samochód. Ponadto powszechnie dostępna jest usługa, gdzie oszczędzamy automatycznie przy każdej transakcji kartą debetową. Włączając tą opcję sami decydujemy , ile chcemy odłożyć gotówki, zależnie od sumy zakupów przeznaczamy dodatkowo 2% ich wartości na osobne konto oszczędnościowe, np. płacimy 200 zł za artykuły, a dodatkowo z naszego konta 4 zł zostaje przelane na rachunek oszczędnościowy. Najczęściej są to małe kwoty, których nie zauważymy w  naszym budżecie, a  jednak w skali roku urośnie suma, którą możemy przeznaczyć np. na upominek dla kogoś bliskiego.

A może skorzystać z lokaty bankowej?

Natomiast, jeżeli oszczędzaliśmy przez dłuższy czas i zebrała się pokaźna kwota lub też otrzymaliśmy z innych źródeł większą sumę pieniędzy, np. spadek albo sprzedaż nieruchomości, możemy zastanowić się nad umieszczeniem tej gotówki w banku na lokacie. Lokata bankowa to inaczej depozyt bankowy, gdzie składamy nasze pieniądze na określony czas oraz na umówione oprocentowanie.

Zaletą tej opcji jest to, iż przy okazji możemy zarobić dodatkowe pieniądze. W internecie mamy dostęp do kalkulatorów odsetek z lokaty. Należy jednak pamiętać, że podczas trwania lokaty nie możemy podjąć tej gotówki. Mimo różnorodnych ofert bankowych na ten moment depozyt bankowy nie gwarantuje nam satysfakcjonującego zysku. Kiedy zakładamy jednak produkty celowe jak na przykład lokata dla dzieci, w grę wchodzą również inne kwestie. Samo oprocentowanie nie jest najważniejsze.

Różne sposoby oszczędzania do wyboru

Czasy, kiedy odkładaliśmy pieniądze do koperty w domu dawno się już skończyły. Chociaż nie negujemy takiego sposobu gromadzenia kapitału  to na rynku finansowym mamy wiele dostępnych produktów bankowych, które ułatwią nam to zadanie. Czy wolimy konto oszczędnościowe, czy depozyt bankowy zależy od naszych indywidualnych  upodobań. Niektórzy wolą mieć mały zysk, ale mają świadomość, iż środki finansowe pracują. Natomiast inne osoby preferują stały dostęp do swoich pieniędzy bez dodatkowych profitów.