Jak stworzyć silne hasło do konta bankowego?

Jak stworzyć silne hasło do konta bankowego?

3 lipca, 2022 Wyłączono przez Jakub

Konto bankowe jest prawdopodobnie jednym z najistotniejszych instrumentów, większość z nas korzysta z niego na co dzień. To właśnie po zalogowaniu się na konto możemy dokonywać przelewów, sprawdzić ich historię, ustalać limity transakcji oraz skorzystać z innych produktów naszego banku. Warto zadbać o to, aby hasło do naszego finansowego centrum nie dostało się w niepowołane ręce i było bardzo trudne do rozszyfrowania dla osób trzecich. Jak stworzyć silne hasło do konta bankowego? Czego unikać? Jak sprawdzić, czy hasło do konta jest wystarczająco silne? Co może się stać, jeśli hasło do konta nie będzie silne? Na powyższe pytania odpowiemy w dalszej części artykułu, zapraszamy do lektury!

Silne hasło do konta bankowego — zasady

Hasła stanowią podstawową formę potwierdzenia tożsamości osoby, która próbuje zalogować się na daną stronę internetową, w tym na konto bankowe. Dlatego używanie i tworzenie silnych haseł, w celu ochrony własnej tożsamości i informacji wrażliwych, to najważniejsza zasada bezpiecznego korzystania z internetu.

Aby twoje hasło do konta bankowego było silne, koniecznie umieść w nim:

 • małe litery;
 • duże litery;
 • znaki specjalne;
 • liczby;
 • zadbaj o prawidłową długość hasła, powinno ono zawierać kilkanaście znaków;
 • nie udostępniaj swojego hasła nawet najbliższej rodzinie i pamiętaj o jego regularnej zmianie;
 • nie zabezpieczaj tym samym hasłem różnych kont;
 • zadbaj o to, aby hasło do konta bankowego było inne niż to na Facebooka, pocztę czy na innych stronach internetowych.

Eksperci do spraw cyberbezpieczeństwa zalecają, aby hasło zawierało około 14 znaków i było trudne do odgadnięcia dla innych. Zalecane jest również używanie liczb i symboli zamiast liter, np. A może zostać zastąpione znakiem @.

Czego unikać przy wymyślaniu silnego hasła do konta?

Tworząc hasło do konta bankowego / karty debetowej albo kredytowej, zadbaj o to, aby:

 • nie znalazło się w nim Twoje imię, nazwisko, data urodzenia;
 • unikać również potocznych zwrotów;
 • hasło nie było takie same jak login lub zawierało jakąś jego część;
 • hasło nie zawierało sekwencji cyfr czy litr, np. asdfghjkl czy 1234567890;
 • nie używać więcej niż trzech kolejnych znaków na klawiaturze, np. 567 czy ghj.
 • nie umieszczać w haśle danych osobowych członków Twojej rodziny oraz numerów dokumentów, np. numer paszportu czy dowodu osobistego.

Jak sprawdzić, czy hasło do konta bankowego jest silne?

Siłę wymyślonego hasła można ocenić samemu lub sprawdzić je w internecie przy pomocy z jednego z tak zwanych “password checkerów.” Są to strony internetowe, które po wpisaniu hasła ocenią, jak silne ono jest i czy wymaga poprawek. Do takich witryn należą chociażby Kaspersky Password Checker czy RoboForm.

Sama siła hasła niekoniecznie będzie wystarczająca. Dlatego warto zadbać, aby drugi równie mocny kod bronił dostępu do naszych pieniędzy w ramach dwuetapowej weryfikacji. Skorzystanie z zabezpieczeń w rodzaju 3-D Secure chroni pieniądze podwójnie!

Co się stanie, jeśli hasło do konta nie będzie silne?

Słabe hasła mogą z łatwością zostać rozszyfrowane przez osoby trzecie lub hakerów, co da im nieograniczony dostęp do Twojego rachunku bankowego. Może przełożyć się to nie tylko na problemy finansowe czy obyczajowe, ale i też kłopoty z prawem. Aby ich uniknąć, zadbaj o to, aby Twoje hasło było silne i nigdy go nikomu nie udostępniaj!