Jak włączyć blokadę rodzicielską na telefonie i w komputerze?

Jak włączyć blokadę rodzicielską na telefonie i w komputerze?

29 maja, 2021 Wyłączono przez Jakub

Rodzice dbający o bezpieczeństwo swoich dzieci w sieci powinni wiedzieć, jak włączyć blokadę rodzicielską na telefonie i w komputerze. To zabezpieczenie pozwoli uchronić nasze pociechy przed niecenzuralnymi i nieodpowiednimi treściami płynącymi z internetu. Dla rodzica jest to niejako gwarancja bezpieczeństwa jego dziecka w sieci. W tym artykule krok po kroku pokażemy w jaki sposób włączyć blokadę rodzicielską na telefonie z systemem Android, iPhone oraz na komputerze.

Jak włączyć blokadę rodzicielską na telefonie Android?

Użycie blokady rodzicielskiej na telefonie z systemem Android możliwe jest już z poziomu samego systemu, co stanowi niewątpliwie bardzo praktyczne rozwiązanie. System pozwoli na stworzenie profilu ograniczonego, czyli takiego, w którym to my jako rodzice wybierzemy aplikacje, do jakich dziecko będzie miało dostęp. Nawet jeżeli nauczyliśmy latorośl zasad bezpiecznego korzystania z internetu, lepiej odciąć pewne kluczowe opcje.

W tym celu należy włączyć opcję Ustawienia w naszym telefonie, a następnie przejść do zakładki Urządzenie i użytkownicy. To tam dokonamy selekcji aplikacji do których nasze dziecko będzie miało dostęp. Co więcej, za każdym razem, gdy dziecko będzie chciało skorzystać z telefonu, będzie zmuszone do podania specjalnego kodu zabezpieczającego.

Kolejnym z wyjść jest zakup specjalnych pakietów usług udostępnionych przez operatorów telefonii komórkowych, których zadaniem jest filtrowanie treści dostępnych dla dziecka. Są to między innymi T-Mobile Dzieci w Sieci, Plus Ochrona Internetu, Play Ochrona Internetu czy Orange Chroń Dzieci w Sieci, a ich koszt oscyluje w granicach 5 zł – 9 zł miesięcznie. Dostępne są one również dla użytkowników iPhone’a. Kupując telefon dla 8-latka, warto rozważyć też przeznaczenie dodatkowych środków na ochronę dziecka.

iPhone – jak włączyć blokadę rodzicielską?

Blokadę rodzicielską możemy włączyć w telefonach marki Apple. Jest to banalnie proste, a pierwszym krokiem będzie wejście w zakładkę Ustawienia. Następnie należy wybrać opcję Chmura Rodzinna. To właśnie tutaj powinniśmy móc dodać konto przypisane do telefonu naszej pociechy. Umożliwi to rodzicowi przyznawanie lub zabieranie dostępu dziecku do wybranych aplikacji oraz portali społecznościowych z poziomu jego własnego telefonu!

Polecamy rozważyć również bezpłatną aplikację Google Family Link, która dostępna jest dla systemów Android oraz iOS. Ten znakomity program sporządza raporty w różnych interwałach czasowych (dzień, tydzień, miesiąc), które pokazują ile czasu dziecko spędza na korzystanie z danej aplikacji telefonu oraz pozwala wyznaczać limity korzystania z nich.

Jak włączyć blokadę rodzicielską na komputerze z Windows?

Chcąc ochronić dziecko przed zagrożeniami płynącymi z sieci, warto zadbać o odpowiednie zabezpieczenie nie tylko smartfona, ale również komputera. Wszak to z tego urządzenia, szczególnie w erze nauki zdalnej, nasza pociecha korzysta coraz częściej. Czy zadbanie o bezpieczeństwo dziecka w internecie jest trudne? Na szczęście i w tym przypadku z pomocą przychodzi wbudowane oprogramowanie.

W celu wprowadzenia blokady rodzicielskiej na komputerze z systemem Windows musimy wejść w zakładkę Ustawienia a następnie przejść do sekcji Rodzina i użytkownicy z zakładki Konta. To tam stworzysz specjalne konto użytkownika dla dziecka w ramach którego możliwa będzie blokada niecenzuralnych treści, dowiedzenie się z jakich stron i aplikacji korzysta dziecko oraz wyznaczenie maksymalnego czasu, jakie może nad nimi spędzić.