Jesteś kredytobiorcą? Sprawdź Krajowy Rejestr Długów.
21 stycznia, 2020Artykuł przedstawia sytuację, jak możemy w sposób nieświadomy popaść w długi. Wyjaśnia też funkcjonowanie Krajowego Rejestru Długów.
W Polsce bardzo dobrze funkcjonuje rynek finansowy udzielający rodakom różne zobowiązania finansowe. Nie tylko są to poważne instytucje finansowe, Ala też tzw. parabanki. Większość Polaków chociaż raz w swoim życiu zaciągnęło kredyt gotówkowy. Powszechne jest to, iż każdy większy sklep meblowy, rtv czy też z branży budowlanej oferuje nam przy zakupie produktów możliwość płatności ratalnej. Wiele osób korzysta z tego rozwiązania, ponieważ spłata niskiej miesięcznej raty wydaje się mniej dotkliwa dla ich budżetu domowego niż wydatkowanie większej sumy pieniędzy jednorazowo. Jeżeli zaciągamy jedno takie zobowiązanie i uporamy się szybko z jego spłatą, możemy uznać, że jest to dla nas korzystny instrument finansowy, z którego w przyszłości również możemy skorzystać.
Lekkomyślna droga do zadłużenia
Problem pojawia się wtedy, gdy zaciągamy kilka takich zobowiązań kredytowych, a wysokość rat do spłaty przewyższa nasze możliwości finansowe. Osoby znajdujące się w takiej sytuacji najczęściej wspomagają się małymi wysoko oprocentowanymi pożyczkami z parabanków, aby mieć pieniądze na bieżące wydatki lub spłatę zobowiązań. Niestety w tym wypadku zachodzi już zjawisko tzw. pętli kredytowej, z której ciężko się wydostać, jeżeli nie zmienimy naszych przyzwyczajeń finansowych i nie ograniczymy konsumpcji. Wtedy też wierzyciele mogą zgłosić taką osobę do Krajowego Rejestru Długów.
Co to jest Krajowy Rejestr Długów?
Krajowy Rejestr Długów, tzw. KRD jest to baza danych, gdzie znajdziemy informacje na temat sytuacji finansowej osób fizycznych,a także małych i dużych przedsiębiorstw. Wierzyciel, któremu dłużnik winny jest pieniądze, może dokonać wpisu do krd i każdy sprawdzający będzie poinformowany, iż ta osoba bądź firma ma trudności ze spłatą swoich zobowiązań. W praktyce osoba zadłużona może nie otrzymać kolejnego kredytu albo umowy na usługi telekomunikacyjne. Wpis do takiego zbioru informacji powinien zmobilizować pożyczkobiorcę do uregulowania swoich zobowiązań, czyli oddania pieniędzy wierzycielowi. Warto również indywidualnie sprawdzić, czy nie figurujemy w takiej bazie, ponieważ czasem może zdarzyć się, iż uznaliśmy, że spłaciliśmy kredyt, a pozostała jedna rata albo odsetki do uregulowania, a my o tym zapomnieliśmy.
Usunięcie danych z bazy dłużników
Należy wspomnieć o tym, iż wpis do bazy zostanie wykreślony, jeżeli uregulujemy swoje długi i nasza historia kredytowa będzie znowu wiarygodna. Oprócz Krajowego Rejestru Sądowego takie platformy informacyjne prowadzą również inne firmy np. ERIF BIG SA, Narodowe Centrum Długów, BIG InfoMonitor. Dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest kontrolowanie swojej sytuacji finansowej i bieżące sprawdzanie płatności ratalnych, a w szczególności uzyskanie informacji o całkowitej spłacie kredytu.