Korzyści płynące z posiadania konta oszczędnościowego

Korzyści płynące z posiadania konta oszczędnościowego

6 marca, 2020 Wyłączono przez Jakub

Większość Polaków nie zdaje sobie z tego sprawy, ale pozostawiając pieniądze na regularnym koncie debetowym, narażają się na straty. Ponieważ zjawisko inflacji stale postępuje, wartość zarobionych pieniędzy będzie ulegać pomniejszeniu. Z pomocą przychodzą konta oszczędnościowe, które wprawią posiadane środki w ruch, aby te generowały dodatkowe zyski.

Dla kogo przeznaczone jest konto oszczędnościowe?

Swoją ofertę kont oszczędnościowych banki kierują do każdego klienta, a funkcjonują one dokładnie tak samo, jak standardowy rachunek rozliczeniowy. Najważniejszym elementem konta oszczędnościowego jest jednak jego możliwość wprawienia pieniędzy w ruch, aby generowały zyski. Warto zaznaczyć w tym miejscu, że od dodatkowych pieniędzy, które pozyskiwać będziemy z konta oszczędnościowego, bank automatycznie odprowadza podatek od zysków kapitałowych.

Oczywiście skupianie się na podobieństwach dwóch rodzajów kont nie jest celem niniejszego artykułu, a jest nim zaprezentowanie korzyści, jakie płyną posiadania konta oszczędnościowego, o czym przeczytać możecie w następnym akapicie.

Dlaczego warto posiadać konto oszczędnościowe?

Wielu ludzi zastanawia się, czy skoro konto oszczędnościowe nie różni się aż tak bardzo od taniego konta bankowego, z którego dotychczas korzystali, to czy warto je w ogóle zakładać? Naszą odpowiedź na to pytanie zawarliśmy w paru punktach, które powinny dokładnie przybliżyć wszelkie korzyści płynące z tego wariantu konta:

  • Zysk – jak wspomnieliśmy wyżej, ponieważ zjawisko inflacji stale postępuje, trzymanie pieniędzy na standardowym koncie czy w sejfie prędzej, czy później będzie generować straty, gdy wartość odłożonej gotówki będzie spadać. Ponieważ konta oszczędnościowe sprawiają, że nasze środki są w ciągłym obiegu, dzięki odpowiedniemu oprocentowaniu, będą one generować kolejne pieniądze.
  • Dostępność – w przeciwieństwie do lokat, pieniądze na koncie oszczędnościowym mogą być stale wypłacane lub wpłacane, bez konsekwencji utraty wypracowanych zysków. Należy jednak zwrócić uwagę, że może to być postrzegane również jako wada, gdyż osoby o słabszej woli mogą być bardziej skłonne do wykonywania wypłat.
  • Wpłaty – w przypadku posiadanie nieregularnych zarobków oraz miesięcznych wypadków, zawsze możemy dołożyć do konta oszczędnościowego dodatkowe środki, podnosząc tym samym kwotę, która będzie podlegać oprocentowaniu konta.
  • Oprocentowanie – skoro już o nim mowa, to zazwyczaj nie jest niestety ono tak wysokie, jak w przypadku lokaty, jednak czytając rozmaite oferty bankowe, można zauważyć trend, iż instytucje finansowe starają się wyrównać oprocentowanie między tymi dwiema usługami.