Kredyt konsolidacyjny to korzystne rozwiązanie dla pożyczkobiorców.

Kredyt konsolidacyjny to korzystne rozwiązanie dla pożyczkobiorców.

4 marca, 2020 Wyłączono przez Jakub

Artykuł wyjaśnia pojęcie kredytu konsolidacyjnego oraz przedstawia różne oferty banków. Wyjaśnia również, którzy dłużnicy powinni z niego skorzystać.

Obecnie banki oferują bardzo dużo możliwości pozyskania różnych kredytów w zależności od naszych potrzeb. Jeżeli nasza zdolność finansowa na to pozwala, to możemy zaciągnąć zobowiązanie na określony cel np. zakup nieruchomości lub samochodu bądź wziąć tradycyjny kredyt gotówkowy. Bardzo często zdarza się tak, iż bierzemy pożyczkę, ponieważ zabrakło nam własnych środków na remont, czy też wyposażenie domu. Czasami źle oszacujemy nasze możliwości finansowe i jesteśmy zmuszeni zwrócić się  kilka razy w tej sprawie do banku. Niestety, gdy nasz bank odmówi po raz kolejny przyznania kredytu, to szukamy wtedy pomocy w kolejnej placówce. Wtedy to zostajemy zadłużeni w kilku miejscach i spłacamy parę różnych rat miesięcznie, co jest dość uciążliwe. W takiej sytuacji powinniśmy się zastanowić nad kredytem konsolidacyjnym.

Co to jest kredyt konsolidacyjny?

Jak sama nazwa wskazuje kredyt ten konsoliduje, czyli łączy kilka zobowiązań. W sytuacji, gdy mamy parę małych kredytów to zostają one scalone w jedno zadłużenie. Dla pożyczkobiorców to korzystne rozwiązanie, ponieważ spłacają, wtedy jedną wspólną ratę i wykonują tylko jeden przelew. Zazwyczaj klienci banków wybierają ofertę, gdzie scalona rata jest niższa od comiesięcznej spłaty kilku kredytów. Należy jednak zwrócić uwagę, iż wydłuży się wtedy okres kredytowania, a co za tym idzie musimy spłacić większą kwotę odsetek. 

Oferty kredytowe banków

Kredyt konsolidacyjny nie jest powszechnie dostępnym produktem bankowym. Zazwyczaj mają go swojej ofercie największe i stabilne instytucje finansowe. Przeglądając propozycje banków, powinniśmy sprawdzić, czy możemy łączyć kredyty gotówkowe zaciągnięte w bankach oraz pożyczki chwilówki, ponieważ nie w każdej placówce jest to możliwe. Oferty różnią się również wysokością kwoty, jaka może zostać nam przyznana na poczet spłaty zobowiązań. Niektóre banki proponują także łączenie kredytów hipotecznych. Ponadto są dostępne oferty, gdzie możemy starać się o dodatkowe zobowiązanie, czyli oprócz konsolidacji kredytu to otrzymujemy kolejną pożyczkę.

Jakie dokumenty należy przedstawić bankowi?

Jednak, gdy zdecydujemy się na połączenie kredytów w jeden, nie ominie nas skomplikowana droga formalna. Bank, oprócz sprawdzenia naszej zdolności finansowej i zdolności kredytowej, zażąda od nas udostępnienia umów na zaciągnięte zobowiązania oraz harmonogramów spłat. Dopiero po przeanalizowaniu wszystkich dokumentów podejmie decyzję o przyznaniu kredytu konsolidacyjnego. Jeżeli chcemy poprawić swoją zdolność kredytową, można przystąpić do konsolidacji zadłużenia z drugą osobą. Mimo pewnych trudności pożyczkobiorcy powinni zastanowić się nad tą formą spłaty zadłużenia, ponieważ pozwoli ona na uniknięcie tzw. pętli kredytowej.