Marzysz o własnej nieruchomości? Kredyt hipoteczny to rozsądne rozwiązanie.

Marzysz o własnej nieruchomości? Kredyt hipoteczny to rozsądne rozwiązanie.

5 stycznia, 2020 Wyłączono przez Jakub

Artykuł zawiera ogólne porady na temat pozyskiwania kredytu hipotecznego. Przedstawia pierwsze kroki do jego otrzymania.

Jednym z najważniejszych celów większości osób jest posiadanie własnej nieruchomości. Niektórzy wolą mieszkać w mieście we własnym M albo też marzą o małym domku z podwórkiem. Jednak taka własność dla wielu osób wydaje się poza zasięgiem możliwości finansowych. W Polsce wysokość zarobków nie pozwala przeciętnemu Kowalskiemu na zakup posesji z własnych środków, a zaoszczędzenie odpowiedniej sumy może potrwać wiele lat.Najkorzystniejszym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie postaranie się o kredyt hipoteczny. Na rynku finansowym większość banków oferuje możliwość zaciągnięcia takiego zobowiązania. Trzeba również zaznaczyć, iż taki produkt bankowy jest niżej oprocentowany niż zwykły kredyt konsumpcyjny i wielu doradców finansowych zaleca właśnie takie rozwiązanie, jeżeli zachodzi konieczność pożyczenia pieniędzy od banku. 

Jakie wymagania musimy spełnić, aby otrzymać kredyt?

Jeżeli mamy już upatrzoną nieruchomość lub też wiemy, ile chcemy przeznaczyć środków na ten cel to pierwszym źródłem, z którego warto skorzystać, to przejrzenie i porównanie ofert banków w internecie oraz skorzystanie z funkcji kalkulatora hipotecznego. Możemy wtedy mniej więcej oszacować ratę kredytu oraz okres jego spłaty. Jednak najważniejszym warunkiem, abyśmy otrzymali pożyczkę, jest określenie naszej zdolności kredytowej na którą wpływa kilka czynników np. wysokość zarobków, rodzaj umowy o pracę, liczba członków gospodarstwa domowego, a także inne zobowiązania finansowe. Nieodzownym warunkiem, bez którego żaden bank nie przyzna nam kredytu, jest posiadanie wkładu własnego, czyli sumy, która stanowi 10% lub 20% wartości nieruchomości.

Porady do przemyślenia przed wyborem kredytu

 W różnych bankach mogą być inne zasady przyznawania kredytów hipotecznych, dlatego warto osobiście porozmawiać z pracownikiem banku, a także odwiedzić parę takich instytucji. Możemy również poradzić się doradcy finansowego, który przygotuję dla nas oferty kilku banków i pomoże wybrać najkorzystniejszą propozycję. Kolejną ważną kwestią, nad którą  powinniśmy się zastanowić, to sposób spłaty raty kredytu. Warto wyliczyć, ile będzie nas kosztował kredyt ze spłatą na dwadzieścia lat, a ile na trzydzieści i w ogóle czy chcemy spłacać przez taki okres to zobowiązanie. Następnie należy przemyśleć, czy wolimy raty  malejące czy stałe.  Warto również przeliczyć wysokość pożyczki w obu tych wariantach, ponieważ czasem kwoty mogą się od siebie różnić.

Własna nieruchomość to cel do osiągnięcia!

Podsumowując, jeżeli spełnimy określone warunki dla banku, możemy stać się posiadaczem wymarzonej nieruchomości. Jeżeli nasza zdolność kredytowa nie pozwala nam na samodzielne wzięcie kredytu to warto porozmawiać z bliskimi ludźmi, którzy zgodzą się podżyrować nasze zobowiązanie. Nie zapominajmy też o tym, iż bank zostanie wpisany do księgi wieczystej naszej nieruchomości. Podsumowując, mimo kilku trudnych procedur, pozyskanie nieruchomości w ramach kredytu hipotecznego jest możliwe dla większości zainteresowanych.