Jakie obowiązki powinien mieć 12-latek?

Jakie obowiązki powinien mieć 12-latek?

24 lutego, 2022 Wyłączono przez Jakub

Szybkie tempo życia w dwudziestym pierwszym wieku wymusza coraz to większe przyznawania autonomii młodzieży. Często to zapracowani, dojeżdżający do i z pracy rodzice, wracają do domu późnym wieczorem i nie mają czasu na wszystkie obowiązki. W związku z tym,część z nich spada na potomstwo. Czy osoba 12-letnia powinna mieć obowiązki? Czy powinien pracować on dla rodziców? W jaki sposób możemy zachęcić dziecko do wykonywania obowiązków i wykazania inicjatywy? Zapraszamy do naszego artykułu, który odpowie na te pytania!

Czemu 12-latek powinien mieć już obowiązki?

W dzisiejszych czasach przydzielanie dziecku obowiązków jest immanentny elementem jego rozwoju, które pozwala poszerzać jego horyzonty oraz uczy samodzielności. Przydzielanie 12-latkowi obowiązków przygotuje go do dorosłego życia oraz pozwoli wyrobić również nawyki takie jak sumienność, regularność czy szacunek do pracy i pieniędzy.

Warto nakreślić dziecku przedział nagród oraz kar, które czekają go w przypadku zarówno sumiennego wykonywania obowiązków, jak i nieprzestrzegania wcześniej ustalonych zasad lub niewywiązywania się z nich. Pozwala to wszystkim stronom na sprawowanie kontroli na wcześniej przyjętymi ustaleniami oraz odwołanie się do nich, jeśli to będzie konieczne.

Jakie obowiązki warto dać nastolatkowi?

Należy pamiętać, iż obowiązki nastolatka powinny być adekwatne do jego możliwości fizycznych i psychicznych oraz nie powinny go przeciążać. Idealnym rozwiązaniem byłoby wyznaczenie zadań praktycznych, które pozwoliłyby na zaangażowanie się dziecku w czynności wykonywane przez rodziców. Mogłoby to na przykład być:

  • Płukanie warzyw i owoców, które będą później użyte do przygotowania posiłków,
  • obieranie warzyw i owoców,
  • pomoc w myciu naczyń lub wstawianiu ich do zmywarki,
  • segregacja odpadków i pomoc w ich późniejszym wyrzuceniu,
  • prowadzenie psa na smyczy podczas wspólnego spaceru.

Wspólne wykonywanie obowiązków z dzieckiem pełni funkcje nie tylko edukacyjną, pozwala również na utrwalenie więzi pomiędzy nim i rodzicami. Dodatkowo można od nich uzależnić kwotę kieszonkowego.

Czy 12-latek może pracować dla rodziców?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi, formalnie, pracę mogą podjąć osoby powyżej 15 roku życia. Dotyczy to zatrudnienia na podstawie umowy o pracę. W przypadku osób poniżej 13 roku życia umowa zawierana jest przez rodziców, dotyczy to również umowy zlecenia czy o dzieło. Dzieci mogą zarabiać, ale ich możliwości są bardzo ograniczone.

Z formalnego punktu widzenia, nie istnieją przeciwwskazania, które wykluczałyby pracę 12-letniego dziecka dla rodziców. Należy pamiętać jednak, iż jego możliwości są ograniczone. Jeśli zdecydujemy się na “zatrudnienie” dziecka, niech będą to proste, lecz satysfakcjonujące dla niego zadania, których wykonanie będzie wiązało się z drobną gratyfikacją finansową. Poruszymy w ten sposób jego motywację zewnętrzną i wewnętrzną i nie sprawimy, że dziecko nie będzie chciało z nami mieszkać.

Jak zachęcić lub zmusić dziecko do obowiązków?

Do sposobów, w jakie możemy zachęcić lub zmusić dziecko do wypełnienia obowiązków należą:

  • wykonywanie drobnych czynności wspólne z dzieckiem,
  • wybór czynności adekwatnych do możliwości dziecka,
  • chwalenie dziecka po wykonaniu danej czynności i nagradzanie go (np. pieniędzmi, naklejkami czy innymi),
  • dbanie o regularność, aby nie odzwyczajać dziecka od wykonywania obowiązków,
  • bycie przykładem dla swojego dziecka,
  • skorzystanie z pomocy interaktywnych lub stworzenie np. tablicy z obowiązkami, z których dziecko wybiera jeden każdego dnia.