Od ilu lat można zamawiać przez internet?

Od ilu lat można zamawiać przez internet?

31 marca, 2022 Wyłączono przez Jakub

Sektor usług, które dostępne są bez wychodzenia z domu rozwija się w niesamowitym tempie. Przez internet możemy już nie tylko sprawdzić najnowsze wiadomości, ale też umówić się na wizytę u fryzjera czy lekarza lub zrobić zakupy w wielu popularnych sieciówkach. Niesłabnącą popularnością cieszą się zakupy przez internet. Czy możliwość dokonywania zakupów online wiąże się z jakimiś ograniczeniami, jeśli chodzi o minimalny wieku użytkownika? Od ilu lat można zamawiać przez internet? Zapraszamy do lektury naszego artykułu.

Zakupy przez internet poniżej 18 roku życia

Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami prawnymi, możliwe jest dokonaniu zakupów przez internet nawet przez dzieci poniżej 13 roku życia. W takim przypadku, transakcja musi dotyczyć jednak “drobnych i bieżących spraw życia codziennego”, a więc niewielkich przedmiotów o raczej nieznacznej wartości takich jak zeszyty, książki do szkoły czy słodycze.

W przypadku zakupu przez osobę nieletnią powyżej trzynastego roku przedmiotu o wyższej wartości, konieczna jest aprobata rodzica lub opiekuna prawnego. Jeśli kupno przedmiotu nastąpi bez jego zgody i wiedzy, prawo przewiduje możliwość zwrotu i odzyskania pieniędzy wydanych przez nieletniego.

Czym płacą przez internet dzieci?

Naprzeciw potrzebom nieletnich w temacie płatności online wychodzą banku, które w swoich ofertach mają konta bankowe dla nastolatków. Znajdują się one pod nadzorem rodziców, którzy mogą kontrolować wydatki nieletniego. Do takiego konta wydawana zostaje również karta za pomocą której nieletni mogą dokonywać zakupów online. Możliwa jest również płatność online za pomocą aplikacji BLIK oraz korzystanie z aplikacji Google Pay czy Apple Pay.

Kolejną z opcji jaką mogą posłużyć się dzieci przy dokonywaniu zakupów przez internet jest wybranie opcje dostawy z płatnością przy odbiorze. Zamówiona paczka zostanie dostarczona przez kuriera do naszych drzwi i dopiero tam pracownik firmy kurierskiej pobierze od dziecka płatność w gotówce. To świetny sposób, aby dziecko mogło dokonać zamówienia na większą kwotę i pod okiem opiekuna stawiać pierwsze kroki w świecie finansów.

Allegro Junior to zakupy dla dzieci

Kolejną opcją dla nieletnich za pomocą którą mogą dokonywać zakupów online jest założenie konta Junior na popularnym portalu aukcyjnym Allegro. Jest to oferta przeznaczona dla osób pomiędzy 13 i 18 rokiem życia. Jest to okrojona wersja pełnego konta na Allegro, która zawiera pewne ograniczenia. Maksymalna kwota opłat wynosi 50 złotych.
Konto Junior staje się pełnoprawnym kontem użytkownika wraz z momentem uzyskania przez niego pełnoletności. Zyskuje ono wtedy pełną funkcjonalność i takie możliwości jak wystawianie/otrzymywanie faktur czy prowadzenie konta z współmałżonkiem.

Od ilu lat można robić zakupy na żywo?

Jak wygląda sprawa dokonywania zakupów przez nieletnich na co dzień, w sklepach stacjonarnych? Sprawa wygląda identycznie jak w przypadku zakupów przez internet. Dzieci nie mają prawa do zawierania czynności prawnych do ukończenia 13 roku życia. Do 18 roku życia mogę one nabywać przedmioty o nieznacznej wartości, a wraz z osiemnastymi urodzinami, nabywają pełną autonomię i mogą same decydować o swoich wydatkach.