Wady i zalety karty kredytowej. Czy warto ją mieć w portfelu?

Wady i zalety karty kredytowej. Czy warto ją mieć w portfelu?

17 stycznia, 2020 Wyłączono przez Jakub

Artykuł pozwala zapoznać się bliżej z funkcjonowaniem karty kredytowej. Określa 

Karta kredytowa to jeden z produktów bankowych, które oferują wszystkie instytucje finansowe. Każdy z nas jest zadowolony, kiedy ma możliwość wydania dodatkowych pieniędzy na swoje potrzeby, szczególnie wtedy, kiedy np.  brakuje nam  „do pierwszego”. Tutaj właśnie z pomocą przychodzi karta kredytowa. Nie można jednak zapominać, że jest to forma pożyczki, którą należy oddać. Z takiej oferty należy korzystać bardzo rozsądnie i przede wszystkim należy dokonywać płatności tą kartą, a nie wypłacać z niej gotówki, ponieważ zostaniemy wtedy dodatkowo obciążeni finansowo.

Kiedy możemy wykorzystywać kartę kredytową

Przede wszystkim używamy jej w sytuacjach dnia codziennego, np. na nieplanowane wydatki czy niespodziewane promocyjne oferty. Najlepiej dysponować kartą kredytowa,gdy mamy pewność, iż w przyszłym miesiącu  jesteśmy w stanie dokonać spłaty. Na pewno nie jest to produkt przeznaczony do finansowania określonych celów, np. remontu mieszkania albo kupna samochodu. Wtedy lepszym rozwiązaniem będzie wzięcie kredytu gotówkowego. 

Zasady spłaty 

Wysokość kwoty na tym produkcie bankowym zależy od naszej zdolności kredytowej. Jednak, gdy nasza sytuacja finansowa ulegnie poprawie, możemy wnioskować o zwiększeniu limitu na karcie kredytowej w przystępny sposób,np. składając wniosek przez internet. Obecnie korzystając z konta na stronie internetowej banku mamy możliwość przejrzenia historii transakcji, a przede wszystkim znamy kwotę, którą możemy dysponować. Natomiast, kiedy przychodzi czas spłaty, to niekóre banki oferują różne możliwości. Przede wszystkim bank określa wysokość spłaty minimalnej, którą musimy uiścić w danym okresie rozliczeniowym, inaczej będziemy spłacać odsetki. Oprócz spłaty minimalnej istnieją  jeszcze inne warianty, np. możliwość spłaty kwoty dowolnej, która oczywiście musi być wyższa niż spłata minimalna, a także możliwość spłaty całkowitej, co oznacza, że uzupełniamy pełną kwotę pożyczki. 

Karta kredytowa ma więcej zalet niż wad

Dużą zaletą karty kredytowej jest jej stała dostępność w naszym portfelu, ponieważ powinniśmy jej używać tylko w nagłych sytuacjach. Możemy z niej nie korzystać przez kilka miesięcy, a mamy pewność, że jest to nasze dodatkowe zabezpieczenie, np. gdy wydamy wszystkie pieniądze na wakacjach. Oczywiście, jak każda pożyczka ma swoje oprocentowanie, które wynosi około 10%,jeżeli nie dokonamy spłaty w odpowiednim terminie, a także obowiązuje opłata roczna za używanie karty. Karta kredytowa to przydatne narzędzie, jeżeli nie mamy odłożonych pieniędzy na tzw. „czarną godzinę” lub nie lubimy odmawiać sobie przyjemności albo nie mamy cierpliwości odkładania pieniędzy na rzeczy z najnowszych trendów.