5 zasad bezpiecznego korzystania z internetu

5 zasad bezpiecznego korzystania z internetu

3 maja, 2022 Wyłączono przez Jakub

Nie będzie przesadą stwierdzenie, że współczesny świat, przynajmniej na pewien czas, nie byłby w stanie funkcjonować bez Internetu. Zbyt wiele ważnych, kluczowych dla codzienności mieszkańców planety spraw jest uzależnionych od sieci. Internet to nie tylko przydatna, lecz także niebezpieczna przestrzeń. Jak uniknąć potencjalnych zagrożeń? Oto 5 zasad bezpiecznego korzystania z sieci.

1. Używaj mocnych i zróżnicowanych haseł

Z rejestracją konta mamy do czynienia w wielu miejscach. Tworzenie profilu jest niezbędne np. przy dokonywaniu wirtualnych zakupów, ocenianiu na serwisie obejrzanych filmów czy odbieraniu oraz nadawaniu wiadomości elektronicznych. Podstawowa ochrona naszego konta to stworzenie silnego hasło.

Wiele osób popełnia błąd i stawia na nieskomplikowane, w dużym stopniu powiązane z loginem hasło. Kolejne niewłaściwe postępowanie to powielanie tego samego hasła do różnych kont. Najlepiej, choć nie jest to wygodne, mieć kilka haseł i niech będą one zbudowane także przy użyciu cyfr, znaków specjalnych czy dużych liter.

Nawet jeżeli nie chcemy mieć kilkunastu czy kilkudziesięciu różnych, do szczególnie wrażliwych kont (media społecznościowe, podstawowa skrzynka e-mail, bankowość elektroniczna) powinniśmy mieć hasła unikatowe. Podobne mogą być w grach, na forach tematycznych czy w mniej istotnych miejscach, skąd nie wypłyną nasze dane osobowe lub wrażliwe.

2. Zadbaj o blokadę rodzicielską w urządzeniach swoich dzieci

W dzisiejszych czasach w telefon komórkowy, tablet czy inne urządzenie z dostępem do Internetu może być wyposażony już kilkulatek. Nawet jeżeli sprawnie surfuje po sieci i odkrywa jej możliwości, to ze względu na swój wiek może nie być wystarczająco ostrożny w tym działaniu. Dlatego istotne jest to, aby na zimne dmuchali jego rodzice, na przykład przy pomocy Family Link.

Uruchamiając blokadę rodzicielską, mogą monitorować czas korzystania z urządzenia przez dziecko, blokować wybrane aplikacje, śledzić aktualną lokalizację swojej pociechy czy kanały na YouTube oraz strony internetowe, które są odwiedzane. Oczywiście dziecku powinno się zapewnić odpowiednią prywatność, jednak warto wiedzieć, jak włączyć blokadę rodzicielską na telefonie i w komputerze.

3. Poznaj najpopularniejsze sposoby na phishing

Phishing nie należy może do najpopularniejszych pojęć, co nie oznacza, że nikt nie miał z nim styczności. Wręcz przeciwnie. Można śmiało założyć, że zdecydowana większość użytkowników doświadczyła phishingu. Chodzi bowiem o próbę uzyskania dostępu do kont lub numerów kart płatniczych za pośrednictwem rozsyłanych pocztą specjalnych wiadomości. Dbając o finansowe bezpieczeństwo w internecie dla dzieci, warto być na bieżąco również z metodami na wyłudzanie pieniędzy od dorosłych.

Warto wobec tego poznać różne sposoby na phishing i móc odpowiednio ocenić, czy dana wiadomość stwarza zagrożenie. Są to przykładowo maile pochodzące rzekomo z mediów społecznościowych albo profilów bankowych, informujące o zarejestrowaniu podejrzanej aktywności czy wprowadzeniu nowej funkcji i prośbie o akceptację. Pishing to także fałszywe wiadomości ze sklepów internetowych czy z radością ogłaszające o wygraniu niemałej sumy pieniędzy lub innych nagród. TikTok jest bezpieczny dla dzieci tak długo, jak potrafią one rozpoznać złodzieja i wyłudzacza. Warto wyposażyć je zatem w wiedzę, jak wyglądają zazwyczaj wyłudzenia i oszustwa w mediach społecznościowych.

4. Nie podawaj danych wrażliwych

Pomimo że pojęcie danych wrażliwych nie jest do końca zdefiniowane i wciąż jest nieoczywista granica pomiędzy nimi a danymi zwykłymi, niemniej na pewno mowa o tych informacjach, które pozwalają na zidentyfikowanie osoby fizycznej. Oczywiście są bezpieczne strony, gdzie wymaga się od nas podania takich danych.

Warto jednak zachować czujność i upewniać się, czy w danym przypadku rzeczywiście musimy wpisać nasze informacje. Danych wrażliwych (imienia, nazwiska, adresu zamieszkania lub zameldowania, numeru PESEL, NIP czy numeru telefonu) nie należy podawać żadnym osobom. Na forach dyskusyjnych czy chatach bardzo często nie mamy pewności, z kim rozmawiamy, zatem lepiej nie ryzykować niewłaściwego wykorzystania naszych danych.

5. Stosuj logowanie dwuetapowe (podwójne uwierzytelnienie)

Była już mowa o haśle, lecz na tym nie koniec omówienia kwestii logowania na konto. Zalecana jest bowiem dwuetapowa weryfikacja naszej tożsamości. Polega ona na tym, że najpierw podajemy zwyczajne hasło, a następnie potwierdzamy wykonywaną czynność poprzez wpisanie kodu otrzymanego w SMS-ie lub e-mailu.

Oczywiście nie zapewnia to stuprocentowej ochrony przed włamaniem się na profil, niemniej tworzy silną barierę i ogranicza ryzyko stania się ofiarą działań hakerskich. Na ten moment system dwuetapowej weryfikacji wydaje się najskuteczniejszą formą ochrony przed oszustwem.