Jak oszczędzać dla dziecka? 3 pomysły dla rodziców
30 grudnia, 2020Jak oszczędzać dla dziecka? Wielu rodziców, myśląc o przyszłości swoich pociech, stara się znaleźć idealny sposób na zaoszczędzenie pieniędzy, które mogłyby przydać się dziecku w przyszłości. W tym celu, posłużyć mogą środki nie tylko zgromadzone przez rodziców, ale również te, które otrzymują oni z rządowych programów socjalnych takich jak program Rodzina 500+.
Jak oszczędzać dla dziecka? Sprawdź plany inwestycyjne ubezpieczycieli
Pierwszym krokiem jaki może podjąć rodzic w kwestii oszczędzania środków pieniężnych dla swojego dziecka jest dokładne sprawdzenie oraz gruntowna analiza planów inwestycyjnych oferowanych przez ubezpieczycieli. Takie usługi świadczy chociażby firma Generali Investments, która oferuje usługi o nazwie “fundusze o długim horyzoncie inwestycyjnym” oraz “plan systematycznego oszczędzania.”
Szczególnie ciekawym instrumentem oferowanym przez ubezpieczycieli są długoterminowe plany systematycznego oszczędzania w których partycypacja wiąże się z systematycznym deponowaniem danej kwoty pieniężnej, która operuje ubezpieczyciel później operuje. Warto pamiętać, że takie rozwiązanie wiąże się z ryzykiem oraz zobowiązaniem się do przelewania stałej miesięcznej kwoty środków na ten cel.
Samodzielnie sprawdzaj lokaty i konta oszczędnościowe dla dzieci
Nie zawsze jednak rodzic musi polegać na podmiotach trzecich, istnieją sposoby, które pozwalą na samodzielne sprawdzenie ofert i podjęcie decyzji na co konkretnie przeznacza się środki dla dziecka. Pełen wachlarz możliwości oferują lokaty oraz konta oszczędnościowe dla dzieci, które w swojej ofercie ma obecnie zdecydowana większość banków. Co więcej, to rodzic sprawuje pełną kontrolę nad tymi środkami praktycznie do ukończenia przez dziecko osiemnastego roku życia.
Decydując się na założenie lokaty dla dziecka lub konta oszczędnościowego, warto najpierw porównać oferty wystosowane przez instytucje finansowe. Większość lokat oferowanych przez polskie banki można założyć na okres od 3 do 60 miesięcy, a oprocentowanie, przy bardzo niskich stopach procentowych, sięga od 0,80% (Getin Bank) do nawet 2,20% w skali roku (Inbank). Warto również pamiętać, że konta oszczędnościowe skierowane do osób poniżej 18 roku życia są zazwyczaj o wiele lepiej oprocentowanie niż te dla dorosłych.
Oszczędności należy dziecko nauczyć. Nie zapomnij o edukacji finansowej
Opiekun może podjąć wiele kroków, które pomogą zaoszczędzić środki finansowe dla dziecka i zapewnić mu dobry start w przyszłości. Kolejnym, wartym rozważenia, rozwiązaniem jest zapoznanie dziecka z podstawami edukacji finansowej, która pozwoli wykształcić u niego zdrowe nawyki finansowe oraz pozwoli nauczyć go oszczędzania od najmłodszych lat. W tym celu warto wybrać razem z nim tanie konto bankowe i pokazywać jak unikać opłat oraz gromadzić na nim środki.
Edukacja finansowa wprowadzana przez rodziców umożliwia dziecku zapoznanie się z podstawowymi zasadami dotyczącymi dysponowania pieniędzmi, których, niestety, nie nauczy się w szkole. Pozwoli to dowiedzieć się dziecku między innymi o tym, że aby coś kupić, trzeba najpierw na to zapracować lub to, że pieniądze można zdobywać na wiele sposobów. Posiadając taką wiedzę, dziecko będzie mogło wejść w dorosłość z całkowicie innym podejściem do pieniędzy.