Jakie konto bankowe dla nastolatków będzie najlepsze?
26 stycznia, 2021Coraz większa liczba rodziców decyduje się na wczesne rozpoczęcie edukacji finansowej swoich pociech. Kwestią kluczową w ich wysiłkach jest zwiększenie świadomości dziecka poruszającego się w świecie finansów oraz jego samodzielności. Idealnym rozwiązaniem, które zwiększy świadomość finansową nastolatka, jest założenie mu własnego konta. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę przy wyborze konta bankowego dla nastolatków oraz które z nich jest najlepsze.
Jak wybrać dobre konto bankowe dla nastolatków?
Konto bankowe dla nastolatka jest rozwiązaniem, które w znacznym stopniu ułatwi życie osoby młodej i pozwoli jej na zebranie bezcennego doświadczenia w związku z dysponowaniem własnymi finansami. Powinno spełniać jednak pewne podstawowe warunki, które sprawią, że będzie odpowiadało ono jego wszystkim potrzebom. Zasady są podobne jak w przypadku wyboru innych tanich kont. Jakie dokładnie?
Po pierwsze, dobre konto bankowe dla nastolatka powinno być darmowe. Oznacza to darmowe przelewy, brak opłaty za prowadzenie konta, brak opłat za wydanie i korzystanie z karty płatniczej oraz brak prowizji dla banku za wypłatę gotówki w bankomatach. Równie istotne jest to, aby takie konto posiadało czytelną aplikację mobilną oraz bankowość internetową, które są szczególnie istotne dla młodego, obeznanego z technologiami, pokolenia. Dzięki nim 16-latek może decydować o swoich pieniądzach gdziekolwiek jest.
Kolejnym istotnym elementem jest możliwość zapewnienia bezpieczeństwa pieniądzom. Absolutną podstawą jest dwuetapowa weryfikacja, którą posiada chyba każde konto. Wiele rachunków dziecięcych lub nastoletnich wykracza poza tę opcję. Warto dokładnie porównać możliwości w tym zakresie!
Kto dysponuje pieniędzmi nastoletniego dziecka na koncie?
Zgodnie z obowiązującym prawem osoby, które nie ukończyły trzynastego roku życia, nie mogą samodzielnie dysponować środkami zgromadzonymi na swoim koncie. Ta powinność należy do jego prawnych opiekunów, czyli najczęściej rodziców, którzy mają pełną autonomię w prowadzeniu rachunku bankowego za dziecko.
Sytuacja zmienia się po ukończeniu przez nastolatka 13 lat. Zyskuje on nowe uprawnienia i może dysponować w dowolny sposób pieniędzmi zgromadzonymi na swoim koncie, szczególnie jeśli sam je zarobi. Istnieje jednak jeden wyjątek. W przypadku, kiedy do banku wpłynie pisemny sprzeciw od prawnego opiekuna, nastolatek traci władzę na rachunkiem bankowym i wraca ono do pełnej dyspozycji przedstawiciela ustawowego.
Konta dla dzieci i nastolatków też podlegają promocjom
Zakładając konto dla młodzieży, warto zwrócić uwagę na promocje, które oferują banki w zamian za skorzystanie z ich oferty. Lokaty dla dzieci oraz rachunki oszczędnościowe skierowane do młodych zazwyczaj mają o wiele wyższe oprocentowanie niż ich odpowiedniki dla osób dorosłych. To jednak nie koniec benefitów jakie czekają na młodych. Poniżej przedstawimy trzy najkorzystniejsze, na obecną chwilę, oferty banków.
Bank Pekao oferuje dzieciom ich pierwsze kieszonkowe w wysokości 50 złotych. Warunkiem promocji jest skorzystanie z pakietu dla dzieci PeoPay KIDS oraz zalogowanie się do jego aplikacji mobilnej. To od nas będzie zależało, ile kieszonkowego dawać dziecku w późniejszym terminie, ale na start będzie to bardzo fajna sumka.
Bank Millennium oferuje 50 złotych w formie karty podarunkowej na Allegro. Aby skorzystać z promocji, należy otworzyć Konto 360° Junior wraz z kontem oszczędnościowym Profit dla własnego dziecka i zasilić je kwotą minimum 200 złotych. Jeśli dziecko ma powyżej 13 lat, konieczne jest również wyrobienie karty debetowej i dokonanie nią minimum 5 transakcji.
Bank BNP Paribas oferuje aż 150 złotych łącznej premii w zamian za założenie Konta Samodzielniaka i aktywne używanie Karty i Mikrokarty Samodzielniaka. Aby otrzymać premię w wysokości 25 złotych miesięcznie przez pół roku, należy co miesiąc wykonywać 5 transakcji bezgotówkowych kartą płatniczą, poczynając od miesiąca po założeniu konta. Jest to obecnie najkorzystniejsza finansowo oferta na rynku!