Lokata dla dzieci. Czy w ten sposób nauczysz dziecka oszczędności?

Lokata dla dzieci. Czy w ten sposób nauczysz dziecka oszczędności?

28 listopada, 2020 Wyłączono przez Jakub

Czy lokata dla dzieci jest dobrym sposobem, aby nauczyć je oszczędności? W dzisiejszych czasach, odkładanie oszczędności dla dzieci wydaje się być zadaniem dużo łatwiejszym. Oferty skierowane do dzieci do lat trzynastu nie wymagają jego obecności w momencie podpisywania dokumentów, a wszystkie formalności rodzić może załatwić bez wychodzenia z domu, nawet przez aplikację mobilną swojego banku.

Czy lokata dla dzieci to dobry pomysł?

Coraz większa grupa Polaków, będąc bardziej świadoma finansowo, stara się gromadzić miesięcznie drobne oszczędności. Szeroko zakrojone programy socjalnie takie jak Rodzina Plus skłaniają coraz większą liczbę rodziców to odłożenia części środków na lokatę dla dziecka. To również doskonała okazja, aby uczyć dzieci wiedzy o finansach.

Lokata dla dziecka jest rozwiązaniem, które nie zapewni większego oprocentowania niż lokaty tradycyjne. Stanowi ona natomiast zabezpieczenie dla oszczędności i zapewnia, że przechowywanych tam środków nie wyda się na inne cele z racji na długoterminowość takiego rozwiązania. Najkrótszy termin na jaki można ulokować środki na lokacie dla dziecka to 12 miesięcy, górna granica to 5 lat.

Długoterminowość takiego rozwiązania stanowi dodatkowy atut takiej oferty – nie ma potrzeby szukania nowego produktu finansowego przez długi okres czasu. Całość zgromadzonych środków dziecko może przeznaczyć na dowolny cel po osiągnięciu pełnoletności. Przed zakładaniem lokaty warto pamiętać, że jej oprocentowanie zależy także od kwoty depozytu. Może się różnić w zależności od tego, w jakie finansowe zabezpieczenie na przyszłość planujemy wyposażyć nasze dzieci.

Jak wygląda lokata dla dzieci pod względem oprocentowania?

Po obniżce stóp procentowych do poziomu rocznej stopy referencyjnej w wysokości 0,5%, jakiej dokonała Rada Polityki Pieniężnej, oprocentowanie wszystkich lokat bankowych znacząco spadło.

Obecnie oprocentowanie lokat dla dzieci wynosi średnio 0,1%-0,2% oprocentowania stałego w skali roku lub nawet do 0,5% w skali roku, jeśli mówimy o lokacie progresywnej.

W jakich bankach założysz lokatę dla nieletniego poniżej 13 roku życia?

W przypadku nieletnich poniżej trzynastego roku życia, bank nie wymaga obecności dziecka w momencie zakładania lokaty. Wszelkimi dokumentami zajmuje się rodzic. Otworzenie lokaty dla dzieci nie wymaga otwierania konta osobistego. Banki, które oferują lokaty dla dzieci poniżej trzynastego roku życia, to:

  • Alior Bank
  • Bank Millennium
  • BOŚ Bank
  • Bank Pocztowy
  • ING Bank Śląski
  • Santander Bank Polska

Dokumenty, jakie należy przygotować przed udaniem się do banku, to zazwyczaj dowód osobisty, legitymacja szkolna dziecka oraz akt urodzenia, na którym dorosły klient figuruje jako jeden z rodziców.

Do kogo należą pieniądze z lokaty dla dzieci?

Pieniądze z lokaty dla dzieci do ukończenia przez nie trzynastego roku życia są własnością rodziców i to oni sprawują nad nimi opiekę prawną. Po ukończeniu 13 lat właściciel lokaty zyskuje część praw do dysponowania środkami, jednak warunkiem koniecznym jest zgoda rodziców. Pełne prawo do dysponowania środkami dziecko otrzymuje w momencie uzyskania pełnoletności.