Jak wybrać tanie konto bankowe? Na co zwracać uwagę?
15 października, 2020Na progu trzeciej dekady XXI w. tanie konto bankowe oznacza zazwyczaj konto wymagające od nas opłat wyłącznie wtedy, gdy zapominamy o spełnieniu prostych warunków. Nawet wówczas nie będą to jednak opłaty wielkie, sięgając co najwyżej kilku złotych za obsługę karty debetowej. Na co zwracać uwagę, gdy poszukujemy najlepszej opcji?
Konta bankowe są dziś nie tyle tanie, co darmowe. Pod pewnymi warunkami
Według raportu Banku Światowego z 2019 roku konta bankowe posiadało 87% Polaków powyżej 15 roku życia. Można więc śmiało powiedzieć, że z usług instytucji finansowych korzysta niemal każdy z nas. Wynika to z wielu czynników, jednak jednym z nich jest fakt, że konto bankowe jest w 2020 roku nie tylko tanie, ale po spełnieniu określonych warunków wręcz darmowe.
W sierpniu 2018 roku weszła w życie ustawa, która zobowiązała wszystkie banki w Polsce do oferowania klientom darmowych rachunków osobistych. Oprócz braku opłaty za otwarcie, bezpłatne powinny być podstawowe opcje, takie jak przelewy internetowe, płatności kartą debetową albo wypłacanie gotówki z bankomatu. Jak wpłynęło to na sytuację rynkową?
Odgórny nakaz sprawił, że każde tanie konto bankowe wygląda dziś bardzo podobnie. Po spełnieniu prostych warunków takich jak określona liczba transakcji kartą czy zapewnienie minimalnej wpłaty łącznej na kilkaset złotych nie płacimy praktycznie za nic. Paradoksalnie sprawiło to, że wybór może być dziś trudniejszy niż przed kilkoma laty.
Jak wybrać tanie konto bankowe z gąszcza podobnych ofert?
Jeżeli chcemy podejść do tematu maksymalnie skrupulatnie i wybrać najlepsze tanie konto bankowe, czeka nas prawdziwe wyzwanie. Kiedy przeglądamy oferty musimy więc zwracać uwagę na to, jakie warunki darmowego utrzymania rachunku czy braku opłat za korzystanie z karty debetowej są niepożądane w NASZEJ sytuacji.
Jedni będą mieli problem z dokonywaniem pięciu transakcji bezgotówkowych, gdyż w celu lepszej kontroli nad wydatkami starają się płacić wszędzie gotówką. Inni z kolei odrzucą oferty, w których zapewnić trzeba regularne wpływy określonych kwot. Nie wszyscy otrzymują przecież wypłatę regularnie raz w miesiącu.
Co do wypłat, to warto też rozważyć założenie konta w tym samym banku, z którego spływa nam pensja. Zawsze miło otrzymać należne nam pieniądze niemal w tym samym momencie, w którym księgowość zleci przelewy. Warto spisać też nazwy instytucji, w którym rachunki prowadzą nasi najbliżsi znajomi oraz rodzina.
Innym dobrym pomysłem na wybór konta bankowego jest przejrzenie ofert promocji. Dzięki nim tanie konto zamieni się nawet w takie, które w perspektywie kilku miesięcy przyniesie nam zysk. Ile możemy otrzymać?
Nie tylko tanie, ale i zyskowne. Tak działają promocje na założenie konta
Ze względu na podobieństwa w podstawowych ofertach, banki muszą stawać na głowie w celu zwabienia nowych klientów. Dlatego też od kilku lat tak głośnym tematem są promocje bankowe. Co możemy zyskać w nich za założenie konta?
Do najpopularniejszych bonusów należą:
- premie pieniężne w formie przelewów gotówkowych na konto,
- zwroty typu cashback za dokonywanie określonych zakupów lub transakcji,
- vouchery na zakupy w sklepach internetowych lub stacjonarnych,
- znacznie wyższe oprocentowanie na koncie oszczędnościowym powiązanym z ROR albo zyskowniejsza lokata bankowa.
Warto sprawdzić wszystkie promocje i wyliczyć, czy teoretycznie słabsze tanie konto bankowe nie będzie czasami korzystniejsze ze względu na zarobek, który przyniesie nam program bonusowy!