Finansowe bezpieczeństwo w internecie dla dzieci

Finansowe bezpieczeństwo w internecie dla dzieci

30 kwietnia, 2021 Wyłączono przez Jakub

Bezpieczeństwo w internecie dla dzieci rozpatrywać trzeba również pod kątem finansowym. Ze względu na kwoty, którymi operują dorośli, to właśnie oni narażeni są przede wszystkim na stratę pieniędzy. Zagrożenia czyhają jednak również na małoletnich, dlatego warto wiedzieć, jak ochronić swoje dziecko przed utratą środków. Podstawą jest oczywiście edukacja!

Jakie zagrożenia czyhają na bezpieczeństwo w internecie dla dzieci?

Co zagraża bezpieczeństwu w internecie dla dzieci pod kątem finansowym? Przewija się tu wiele kwestii, na które uczulani są również dorośli. Dowodu osobistego nie dostaje się wprawdzie po przejściu egzaminu na rozwagę, jednak można założyć, że dzieci bywają znacznie mniej rozsądne niż osoby mające już okazję zdobyć życiowe doświadczenie. Co może skończyć się dla nich źle pod kątem finansowym? Zagrożenia są następujące:

  • wyłudzenia danych kart kredytowych czy debetowych,
  • oszustwa na drogie SMS-y czy połączenia telefoniczne,
  • uzależniające mechanizmy gier typu pay to win,
  • oszukańcze aukcje na portalach typu OLX,
  • programy szpiegujące, które uaktywnią się po dłuższym czasie,
  • oferowana sława czy popularność w zamian za opłatę.

W jaki sposób sprawić, aby dziecko nie straciło swoich pieniędzy z konta dla nastolatka lub nie doprowadziło do tego, że złodzieje ogołocą z pieniędzy konta i karty jego rodziców? Na pewno dobrym pomysłem nie będzie odcinanie młodego człowieka od nowoczesnych technologii.

Bezpieczeństwa nie zapewnisz dziecku poprzez odcięcie go od internetu

Wielu rodziców uważa, że najlepszą metodą poradzenia sobie z zagrożeniami internetowymi będzie odcinanie dziecka od nowoczesnych technologii tak długo, jak to tylko możliwe. O ile kupno telefonu dla 8-latka faktycznie może być dyskusyjne, tak w wieku nastoletnim ograniczanie możliwości dziecka staje się niemożliwe. W końcu korzystania ze smartfona, mediów społecznościowych czy innych dobrodziejstw technologicznych wymagała będzie od niego także szkoła.

Są znacznie lepsze metody zapewniania dzieciom finansowego bezpieczeństwa w internecie. Na czoło wysuwa się pod tym względem edukacja i nauczenie najważniejszych zasad bezpiecznego korzystania z internetu. Sam rodzic musi być również na bieżąco z nowinkami technologicznymi w obszarze płatności. Młodzież szczególnie szybko zaczyna adaptować nowe formy rozliczeń, dlatego niewiedza jak działa paysafecard czy podobne środki płatności jest dla opiekunów niedopuszczalna.

Jak najlepiej chronić dziecko przed finansowymi zagrożeniami?

W jaki sposób powinieneś zapewnić finansowe bezpieczeństwo w internecie dla dzieci? Porozmawiaj ze swoją pociechą o kwestiach takich jak:

  1. Działanie kart płatniczych oraz innych instrumentów finansowych — jeśli wytłumaczymy dziecku, w jaki sposób oszuści kradną pieniądze z kart płatniczych i ogołacają konta, znacznie łatwiej będzie mu wykryć próbę potencjalnego oszustwa.
  2. Jak stworzyć silne hasło — nawet jeśli pieniądze dziecka są chronione hasłem wymyślonym przez rodziców, sporym zagrożeniem dla finansów w internecie są też włamania do skrzynek e-mail czy kont na mediach społecznościowych. Dziecko powinno więc wiedzieć, jak je zabezpieczać.
  3. Dbanie o własne finanse — dziecko znacznie łatwiej zrozumie, że nie powinno wydawać pieniędzy na przedmioty kosmetyczne w grze, kiedy środki finansowe staną się dla niego częścią własnoręcznie budowanego budżetu.
  4. Samoakceptacja — wiele ryzykownych zachowań dzieci w internecie bierze się z chęci zyskania lepszego statusu w grupie rówieśników. Jeśli twój syn lub córka zrozumie, że są rzeczy ważniejsze niż podziw kolegów i koleżanek, będzie mu łatwiej oprzeć się presji grupy.