Od ilu lat można mieć konto bankowe?

Od ilu lat można mieć konto bankowe?

30 lipca, 2021 Wyłączono przez Jakub

We współczesnych czasach transakcje dokonywane drogą elektroniczną są na porządku dziennym i trudno sobie wyobrazić życie bez posiadania konta bankowego. W przypadku wielu osób otworzenie rachunku osobistego następuje po ukończeniu 18 roku życia, ale z prawnego punktu widzenia jest to możliwe do zrobienia już dużo wcześniej.

W jakim wieku można otworzyć pierwsze konto bankowe?

Widok nastolatka płacącego kartą to sytuacja spotykana znacznie rzadziej niż dziecko kupujące paysafecard do płatności w grach online, co nie oznacza, że nierealna. Konto w banku można bowiem otworzyć już po ukończeniu 13 roku życia. Oczywiście procedura odbywa się w ścisłej współpracy z rodzicem lub opiekunem prawnym danego dziecka. Przedstawiciel ustawowy musi wyrazić zgodę na otworzenie rachunku osobistego.

Wówczas 13-letni i starszy użytkownik otrzymuje kartę płatniczą, z której może swobodnie korzystać i zarządzać dostępnymi na niej środkami, pochodzącymi chociażby z mniejszego lub wyższego kieszonkowego. Naturalnie zdolność do czynności prawnych jest ograniczona i młody posiadacz konta bankowego nie będzie w stanie podpisywać dokumentów czy otwierać dodatkowych rachunków osobistych. Takie działania staną się dla niego możliwe dopiero po ukończeniu 18 roku życia i nie może decydować o tym 16-latek.

Konto bankowe dla młodszych dzieci – czy to możliwe?

Otworzenie rachunku osobistego dla dziecka możliwe jest także wcześniej – zanim ukończony zostanie przez nie 13 rok życia. Będzie to jednak rachunek przypisany do konta bankowego rodzica czy opiekuna prawnego. W środowisku bankowym tego rodzaju konta nazywane są często rachunkami „junior”.

Przedstawiciel ustawowy będzie kontrolować inkasowane na koncie dziecka środki. Takie rozwiązanie spotykane jest często w przypadku np. nastoletnich aktorów czy muzyków. Za swoje działania artystyczne otrzymują gażę, która trafia na ich kontrolowany przez rodziców rachunek osobisty.

Jakie są funkcjonalności kont bankowych dla dzieci

Dziecko z ukończonym 13 rokiem życia otrzymuje kartę płatniczą oraz częściowy dostęp do konta, mogąc korzystać np. z bankowości internetowej. Zyskuje także zdolność do korzystania z funkcji aplikacji mobilnej, przykładowo doładowywania telefonu czy kupowania biletów komunikacji miejskiej lub do kina. Otwarcie oraz prowadzenie rachunku jest bezpłatne. Ponadto posiadanie konta na wczesnym etapie życia pozwoli nastolatkowi na naukę racjonalnego zarządzania własnymi środkami i stanowi istotny element edukacji finansowej.

Dziecko poniżej 13 roku życia, które posiada konto bankowe, nie otrzymuje karty płatniczej czy dostępu do bankowej aplikacji. Wszelkie transakcje, m.in. wypłata gotówki z rachunku czy zlecanie przelewu, odbywa się stacjonarnie w oddziale banku. W ofercie niektórych firm znajduje się jednak karta debetowa, dzięki której możemy nauczyć dziecko korzystania z karty. Dziecko może nią swobodnie płacić w ograniczeniu do limitu środków wyznaczonego przez rodzica czy opiekuna prawnego.

Co dzieje się z kontem dla dziecka po ukończeniu 18 roku życia?

Po osiągnięciu wieku pełnoletniego dziecko może założyć nowe konto – już bez obowiązku otrzymania zgody od swojego przedstawiciela ustawowego – lub złożyć wniosek o konwersję rachunku na konto dla osób dorosłych. W przypadku niektórych banków wprowadzona zmiana może się wiązać z dodatkowymi opłatami.

Od konkretnych zasad obowiązujących w danej firmie zależy również kwestia dalszego pełnomocnictwa. W jednych bankach rodzic czy opiekun prawny utraci dostęp do konta dziecka w momencie ukończenia przez niego 18 roku życia, w innych natomiast nastolatek musi osobiście wycofać upoważnienie.